View Single Post
  #2  
Vechi 06.02.2010, 20:47:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghost7 Vezi mesajul
As vrea sa imi ziceti putin cum stau treburile cu scurgerile in somn (ejacularea in timp ce dormi) mi-a zis preotul ca nu ai voie o zi dupa ce ti se intampla sa iei ANAFURA AGHIAZMA SA SARUTI ICOANELE , SA INTRI IN BISERICA fara sa faci 40 de metanii mari! Eu am avut scurgeri in somn vineri seara. Am inteles ca nu se fac metanii de vineri seara pana duminica seara in cinstea INVIERII. Deci eu pentru ca am avut in somn scurgeri pot sa fac metanii vinerea sambata sau duminica? de exemplu in seara asta? sau dupa ce ejaculez in somn treuie sa fac 40 de metanii de exemplu mi se intampla lunea si sa fac metanii marti? Se fac 40 de metanii dupa ce ai in somn scurgeri? sau faci doar daca vrei sa intri in Biserica?

AS VREA SA MA LAMURITI PUTIN CA NU INTELEG! VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Daca ai fost ispitit in somn cu aceasta scurgere,dimineata si ziua respectiva nu ai voie sa iei aghiazma sau anafura....

Trebuie sa te speli,sa-ti schimbi hainele....

Cele 40 de metanii se fac ca un canon,si se insoteste la final cu rostirea Psalmului 50...,spre seara se considera ca esti curat...

Eu in general,in ziua cand se intampla,evit sa intru in Biserica,desi este voie .....

Cred ca poti sa faci aceste metanii oricand,chiar si sambata si duminica,pentru ca este un canon spre curatire.....
Reply With Quote