View Single Post
  #1  
Vechi 30.06.2010, 14:06:55
NagyAttilaPuli NagyAttilaPuli is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Mesaje: 3
Implicit Morala

Am pregatire teologica - nu sant preot. Am terminat cinci ani, la teologia catoloca din Alba Iulia. Dupa cinci anii am lasat acolo. Am schimbat religia si am trecut la biserica unitariana, unde am terminat teologia si am fost peste trei anni preot, dar ma renuntat. Am renuntat si de apartenenta la biserica unitariana - acuma nu apartin la nici o biserica, dar la nici o secta.

Am cunoscut doua bisericii, din interior si dogmatic, dar trebuie sa-l confim ca Yannaras are dreptate in privinta crestinismului occidental.

Morala pe baza conceptiei juridica, intr-un mod ascuns, chiar omoara sufletul omului, unde este lacasul Domnului.

Dupa experientele mele, in cadrul bisericilor amintite, pot sa spun, ca viata religioasa, excesiv rationala si pur formala a occidentului, este un ateism mascat.


Dar rationalismul unitarianismului, chiar este un ateism mascat.

Dar in biserica catolica, occidentala, uni monahii au observat, ca ce mare sursa de inspiratie este, pe care Roma a aruncat, parinti pustiei si parintii grecii, si au intors la ei - adica au intors la sufletul omului, unde este cel mai scurta drum la Dumnezeu.

La amandoua teologie, indrumatorul spiritual, nu a putut sa ne conduca pe un drum adevarat interior, n-am cunoscut ce inseamna traire interioara - totul era formal, comportament ordonat, formalism. Ulterior am impresia, ca Dumnezeul era mort chiar unde invatau despre el. Care au iesit de acolo, nu au intalnit cu Domnul, si din cauza asta putem sa spunem, ce a zis IIsus: ca orbul conduce orbul. Sau are dreptate André Scrima, ca IIsus este acolo unde nici nu este cautat - chiar IIsus a spus asta. Duhul se sufla unde voieste el si nu unde vrem noi dupa concepti si forme institutionalizate.

La teologia unitariana, chiar era nul viata spirituala. Indrumator spiritual chiar nu a existat. Intr-un an odata, a existat trei zile asa numit, "zile linistite." Asa traduc din limba maghiara, motamo. In zilele respective, am ascultat o predicatie, si eram unii, care dupa am mers la bar sau carsma.

Despre experientele mele in cadrul doua biserici am scris si scriu in memoriile mele - normal numai pe ungureste.

Si daca nu pot sa-l spun ca nam venit un adept al ortodoxiei, pot sal spun, ca am gasit multa inspiratie la anumite autorii al ortodoxiei, ca Staniloaie, Lossky, Scrima.

Last edited by NagyAttilaPuli; 30.06.2010 at 14:28:07. Motiv: Rationalismul religios al occidentului este un ateism mascat
Reply With Quote