View Single Post
  #4  
Vechi 17.01.2012, 20:17:13
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Câți dintre voi știau că adventiștii de ziua a șaptea au susținut, asemenea Martorilor lui Jehova, că Iisus Hristos ar fi nici mai mult nici mai puțin decât.... Arhanghelul Mihail ?!
1. Nu este cazul sa umblati cu mizerii, asociindu-i pe adventistii de ziua a saptea de cu martorii lui Iehova. In plus, chiar sunteti sigur ca martorii lui Iehova cred in rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos sau este o nascocire a dvs.? Intreb, pentru ca eu am umblat si pe la martorii lui Iehova si le cunosc foarte bine invataturile. Nu cunosc sa aiba invatatura la care faceti dvs referire. Nu cumva minti cu rautate, crestine?

2. Sfanta Scriptura (pe care Dumnezeu ne-a dat-o) ne arata ca Domnul Iisus Hristos are mai multe denumiri si roluri (creator, miel, preot, etc). Tot El are si rolul de arhanghel, fiind Cel care va conduce lupta impotriva diavolului.

Mai multe argumente (in limba romana) despre rolul de arhanghel al Domnului Iisus Hristos, gasiti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhanghelul_Mihail (cititi doar primele 3 parti - pana la "sfintii arhangheli Mihail si Gavril" - titlu gresit deoarece in Sfanta Scriptura exista doar un Singur arhanghel, Mihail ).

Argumente pentru aceasta credinta exista, asa ca nu o puteti numi invatatura incredibila. Puteti, cel mult, sa nu fiti de acord cu o astfel de invatatura.

P.S. V-am rugat sa deschideti un topic despre identificarea bisericii catolice, in Sfanta Scriptura (caci sunt multe date de identificafre a acestei puteri religioase). Ar fi o tema pe gustul dvs. Nu vreti sa aflam mai multe despre biserica catolica, chiar din Sfanta Scriptura? Astept sa deschideti topicul (la locul potrivit - doar nu o sa-l deschideti la "secte si culte").