View Single Post
  #4  
Vechi 10.09.2007, 16:22:53
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

.Persoanele lipsite de inmormantare crestina sunt lipsite de rugaciunile Bisericii(atentie -nu ale noastre acasa)Asta se intampla si in cazul celor nebotezati,necredinciosi,care au murit in desfranare..pt.ca nu au facut canon de pocainta..nu au apucat sa-l faca,femeile care au murit facand avort..DESI MULTI PREOTI Le fac slujba inmormantarii in Biserica,ceea ce nu se cade sinucigasii se cade a nu fi pomeniti in acatist ..dar nici cei necununati,cei de alta religie,betivii,desfranatii...atunci pe cine sa mai trecem in acatist..acatistul meu ar fi cam gol.Am si eu o bunica care s-a sinucis si constiinta mea ma indeamna s-o trec in pomelnic de fiecare data,fac milostenie in numele ei,nu pot altfel m-a crescut 6 ani e o obligatie morala..sa ma ierte Dumenzeu.ma simt tare rau din aceasta cauza...mai ales ca eu am vazut cum in sufletul ei nu exista pic de ura si negativism...a fost o depresie care s-a trans in nebunie....si aici exista un semn de intrebare
II putem pomeni numai acasa daca cel mort a fost lipsit in timpul vietii de dispret fata de credinta ortodoxa,daca l-a iubi pe Dumnezeu si Biserica
Reply With Quote