View Single Post
  #18  
Vechi 25.11.2023, 23:01:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.990
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
10. Și ucenicii L-au întrebat, zicând: Pentru ce dar zic cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie?
11. Iar El, răspunzând, a zis: Ilie într-adevăr va veni și va așeza la loc toate.
12. Eu însă vă spun vouă că Ilie a și venit, dar ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el câte au voit; așa și Fiul Omului va pătimi de la ei.
13. Atunci au înțeles ucenicii că Iisus le-a vorbit despre Ioan Botezătorul.(Matei cap 17)
Acest pasaj are înțeles de sine stătător,și mai jos vedem totuși o opinie fermă a lui Origen in care exclude ferm metempsihoza/reîncarnarea.El care în celelalte pasaje vorbește deschis despre ea.Insa la fel cum acum apar presiuni asupra unora care deranjează prin afirmațiile lor,putem deduce că asta se întâmpla și atunci cu Origen,care încerca să se lepede de convingerile sale,deși în alte locuri promova deschis ce aici reneagă.Tocmai de asta ofer ambele versiuni asupra acestui subiect, fiindcă nu mă interesează să fac prozelitism,mă interesează adevărul.
"Mie nu mi se pare că în acest loc (Mat.17:10-13) se vorbește despre sufletul lui Ilie, ca să nu mă fac și eu vinovat de învățătura strămutării sufletelor care este străină Bisericii lui Dumnezeu, care nu a fost transmisă de Apostoli și care nu este nicăieri afirmată în Scripturi..."(Origen, Împotriva lui Celsus)
De vreo 5 ani ți se explică că interpretezi tendențios pasajul acela:

13. Iar îngerul a zis către el: Nu te teme, Zaharia, pentru că rugăciunea ta a fost ascultată și Elisabeta, femeia ta, îți va naște un fiu și-l vei numi Ioan.
14. Și bucurie și veselie vei avea și, de nașterea lui, mulți se vor bucura.
15. Căci va fi mare înaintea Domnului; nu va bea vin, nici altă băutură amețitoare și încă din pântecele mamei sale se va umple de Duhul Sfânt.
16. Și pe mulți din fiii lui Israel îi va întoarce la Domnul Dumnezeul lor.
17. Și va merge înaintea Lui cu duhul și puterea lui Ilie, ca să întoarcă inimile părinților spre copii și pe cei neascultători la înțelepciunea drepților, ca să gătească Domnului un popor pregătit.


Cartea înțelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)

https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=72&cap=48#12

12. Când Ilie a fost răpit la cer, în vijelie, Elisei s-a umplut de duhul lui.

S-a și reîncarnat Ilie instant într-un adult după capul tău care interpretează tendențios acel pasaj din Matei?

De unde bă reiese că dacă unui om i se atribuie duh profetic e vorba de aceeași persoană ?

Nu voi cu credință în metempsihoză ziceați că dacă unul ajunge la iluminare, nu se mai reîncarnează ?

Păi dacă Ilie sau alt profet ajunge la nivelul maxim, ce rol mai are să se reîncarneze că deja enervați?

Se fac 5-10 de când vi se tot explică cât de porcește ciuntiți Biblia cu interpretările voastre smintite .

Cartea a IV-a a Regilor
9. Iar după ce au trecut, a zis Ilie către Elisei: "Cere ce să-ți fac, înainte de a fi luat de la tine". Iar Elisei a zis: "Duhul care este în tine să fie îndoit în mine!"
12. Iar Elisei se uita și striga: "Părinte, părinte, carul lui Israel și caii lui!" Și apoi nu l-a mai văzut. Și apucându-și hainele le-a sfâșiat în două.
14. Și a luat mantia lui Ilie care căzuse de la acesta și a lovit apa cu ea, zicând: "Unde este Domnul Dumnezeul lui Ilie?" Și lovind, apa s-a tras la dreapta și la stânga și a trecut Elisei.
15. Iar fiii proorocilor cei din Ierihon, văzându-l de departe, au zis: "Duhul lui Ilie s-a odihnit peste Elisei! Și au ieșit înaintea lui și i s-au plecat până la pământ, zicându-i
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote