View Single Post
  #10  
Vechi 24.07.2007, 22:54:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Nu
prea mi-am pus aceasta intrebare,nici nu fac mecanic gestul de a aprinde o lumanare
cred totusi ca are valoare de simbol,am citit candva despre asta..sunt convinsa ca te ajuta sa intri in comuniune cu Divinitatea,da solemnitate momentului in care te rogi,se creaza acea atmosfera tainica,in care tu esti fata in fata cu Mantuitorul.Eu am obiceiul sa aprind candela cand ma rog si-n acel moment copiii se linistesc,vorbesc in soapta,cum fac si la Biserica..nu e de joaca!:)La scoala,uneori le citesc copiiilor povestioare cu talc,in scopul de a-i cuminti si aprind intai o lumanare pentru a crea astfel o atmosfera magica;se linistesc si ma privesc foarte gravi si patrunsi de acea atmosfera de poveste..pe mine ma ajuta sa-mi adun gandurile,iar cele bune converg intr-o singura directie catre Maica Domnului .Ma tem ca veti rade de mine pentru faza cu lumarica la ore...va veti duce cu gandul probabil la cine romantice..ma stept la orice..oricum gestul e cu atat mai important cand e legat de rugaciune.
Reply With Quote