View Single Post
  #29  
Vechi 14.08.2009, 10:38:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Era chiar culmea sa vina printr-un barbat. :D

Fratii mei crestini, am si eu o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati. Conform cartilor sfinte, femeia trebuie sa sufere pt pacatul originar. Drept dovada - durerile nasterii. Bun, perfect de acord. Sa sufere, mama lor de pofticioase, ca ne-au condamnat la moarte pentru un afurisit de mar. Dar pisicile, saracele, cu ce au gresit? Ca ele nu au papat niciun mar, nici macar nu s-au uitat spre el, dar tot sufera la nastere. Care-o fi explicatia?
Este o varianta foarte simplista a Bibliei si interpretarii ei obisnuite ceea ce expui tu aici.
Nu este vorba de o pedeapsa pentru ca 'a mancat un mar', ci de o consecinta a departarii de Dumnezeu. Actul creator care ar fi trebuit sa fie numai bucurie devine si dureros. Iar natura intreaga participa la aceasta indepartare de Dumnezeu, pentru ca omul avea rolul sa o transfigureze, sa o ridice spre Dumnezeu. Deci si in natura in general exista suferinta, catastrofe, si natura asteapta mantuirea (asa spune sf. Pavel).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote