View Single Post
  #10  
Vechi 08.05.2009, 08:38:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Savatie Bastovoi-Duhovnicești și neduhovnicești

Ortodocșii se împart în două categorii: duhovnicești și neduhovnicești. A fi duhovnicesc este bine, iar a fi neduhovnicesc este rău. Există lucrări care te situează în categoria celor dintîi, precum și fapte care te situează în categoria celor din urmă. Cei dintîi se roagă mult, postesc mult, tac mult. Într-un cuvînt, pe toate le fac cu prisosință. Cei din urmă se roagă puțin sau deloc, mănîncă de toate și nu știu să-și țină gura.
[COLOR=#0b6d90][/COLOR]
Rari sînt oamenii Bisericii care vorbesc despre milostenie, dreptate, compătimire. Acestea, chipurile, le au și alte religii și, de aceea, nu sînt neapărat „duhovnicești”.
Orice s-ar întîmpla în lume, ortodocșii știu că doar prin rugăciune se rezolvă totul. De pildă, acum 20 de ani, comuniștii au deschis foc asupra mulțimii aflate în piața din fața catedralei din Timișoara. Atunci cînd oamenii înfricoșați au alergat să se ascundă în catedrală (cea mai mare catedrală din România!), ușile bisericii au fost închise și ei au fost împușcați pe trepte. Acum în aceeași catedrală mitropolitul și preoții se roagă pentru odihna sufletelor celor pe care i-ar fi putut salva printr-un simplu și cu totul uman gest: să le deschidă ușa atunci cînd au bătut în ea.
Luna trecută în Chișinău erau mii de tineri care se ascundeau de securitatea comunistă care îi căuta pentru a-i tortura și chiar ucide. Au fost zile în care oamenii se temeau să iasă în stradă, pentru că securiștii îi atacau prin parcuri și-i tîrau în beciuri de unde nu se știe cîți au ieșit ci cîți au dispărut. Cu toate acestea, nu a ieșit nici un ierarh, nici de la Chișinău, nici de aiurea care să ceară încetarea torturii și a uciderii în numele regimului.
Eu mă întreb dacă ortodocșii chiar au devenit „duhovnicești” într-un procent atît de zdrobitor, încît nimeni nu mai aude și nu mai vede din cauza extazului pricinuit de rugăciune? Totuși a te îndurera cu durerea aproapelui nu este mai puțin duhovnicesc decît a vedea îngeri.
Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tîlhari, care, după ce l-au dezbrăcat și l-au rănit, au plecat, lăsîndu-l aproape mort. Din întîmplare un preot cobora pe calea aceea și, văzîndu-l, a trecut pe alături (căci se ducea, probabil, să se roage). De asemenea și un levit, ajungînd în acel loc și văzînd, a trecut pe alături (căci se ducea, probabil, să pregătească cele de trebuință pentru slujba templului). Iar un samarinean (care era socotit necurat de către preot și levit), mergînd pe cale, a venit la el și, văzîndu-l, i s-a făcut milă, și, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnînd pe ele untdelemn și vin, și, punîndu-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeți și a purtat grijă de el. Iar a doua zi, scoțînd doi dinari i-a dat gazdei și i-a zis: Ai grijă de el și, ce vei mai cheltui, eu, cînd mă voi întoarce, îți voi da.
Care din acești trei vi se pare că a procedat mai duhovnicește?
Și a mai zis Hristos: Mergeți și învățați ce înseamnă cuvintele “milă voiesc și nu jertfă!”
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote