View Single Post
  #10  
Vechi 31.03.2009, 11:24:20
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de alx Vezi mesajul
> scrabble a scris : "Manipularea este o crima a mintii."
Manipularea este un exercitiu al mintii, nu o crima; rezultatul nu sunt morti, ci "zombie".
Crima = infractiune. Nu toate infractiunile sunt omoruri.

Citat:
Īn prealabil postat de alx Vezi mesajul
> scrabble a scris : "NLP [...] sunt doar niste scuze ca unii sa scrie carti"
Se recomanda o documentare mai serioasa in acest domeniu; rezultatele concrete spun altceva. (...Richard Bandler)
Tocmai ce-am spus ca se scriu carti pe tema asta, apar tot felul de experti in materie, cu totii incercand sa confere autenticitate NLP, sa o incetateneasca drept arie legitima a cunoasterii.

NLP sustine ca poate invata omul sa-si manipuleze interlocutorii prin tot felul de tehnici, de la limbajul trupului pana la intonatia vocii s.a. Chestii de bun simt care dintr-odata au fost grupate in aceeasi oala si au primit un nume pompos: NLP. Pe deasupra, exista oameni naturali, care reusesc sa se impuna in fata celor din jur fara efort, pentru ca au un fel de a fi care-i avantajeaza. A spune ca oricine poate ajunge asa, prin exercitiu, este o enormitate.

In societatea in care traim, a stii sa comunici cu oamenii si a obtine ce vrei de la ei e ceva de dorit. Insa putini ne nastem asa. Asa ca altii au vazut ca exista o mare nevoie, mai precis o piata, asa ca a creat un produs, NLP, care nu functioneaza dar care promite marea cu sarea. Doritorii s-au bagat repede, ca deh, cine nu-si doreste sa aiba succes in viata?

NLP a aparut mai intai ca o forma de terapie psihologica si s-a laudat ca poate rezolva intreaga pleiada de probleme pe care psihologia incearca sa le rezolve: fobii, depresii, boli psihosomatice, deficiente de invatare etc. Mai apoi, cand abureala s-a imprastiat si cartile nu se mai vindeau, s-a reinventat pe sine, ca o "stiinta a excelentei", derivata din studiul modului in care oamenii de succes isi traiesc viata, pretinzand ca oricine poate "invata" sa fie om de succes.

Eu stiu una si buna: succesul in viata este ceva ce depinde de noroc, de educatie si de calitatile native ale individului. Daca vreti, de Dumnezeu. Cineva care vinde o carte si sustine ca poate face din oricine o persoana de succes, chiar daca subiectul nu dispune de o educatie buna, nu are calitati innascute si nici norocos peste masura nu e, miroase de la o posta a sarlatan.

Exista in afara, inainte de NLP, un alt curent stupid, de "coaching" si "self-help". Dadeai o gramada de bani unuia care devenea "antrenorul" tau personal, si asta te invata cum sa ai succes in viata enumerandu-ti truisme, platitudini si banalitati, o treaba pe care orice consilier psihologic o poate face. Dar nu era psiholog, era "coach" ("antrenor")! "Psiholog" suna urat.

In ceea ce priveste NLP nu exista nici un fel de dovada ca functioneaza. NLP nu se bucura de nici un fel de suport in psihologia academica iar impactul sau e limitat la o minoritate de consilieri privati - care, probabil din cauza concurentei - au adaugat pe lista de aptitudini NLP.

NLP se vrea a fi o stiinta, dar este de fapt o pseudostiinta, deoarece nu isi are bazele in metoda stiintifica. "Programarea neuro-lingvistica" este o denumire inventata, aparuta pentru a da credibilitate si a incerca pozitionarea NLP alaturi de alte stiinte respectabile, precum psihologia sau studiul lingvistic al tulburarilor de limbaj.

Cine stie engleza, poate citi acest foarte interesant articol pe Wikipedia, despre relatia dintre NLP si stiinta adevarata. Articolul are o bibliografie consistenta care pur si simplu desfiinteaza NLP.

NLP este o frauda perpetuata de niste escroci.

Citat:
Īn prealabil postat de alx Vezi mesajul
Inteligenta emotionala" adica EQ reprezinta de cele mai multe ori 80% din decizia luata, si doar 20% este IQ. Daca termenul nu e cel mai potrivit, asta nu inseamna ca e falsa.
Inteligenta emotionala se vrea a fi o noua arie a psihologiei, la fel ca si NLP, dar nu poate fi considerata drept un concept stiintific solid pentru ca are o definitie mult prea larga, printre altele. Exista foarte multe critici la adresa capacitatii predictive a inteligentei emotionale, deoarece realitatea a aratat ca multe din laudele pe care si le aduce singura aceasta "stiinta" sunt umflate. Daca e ceva aici, daca IE merita studiata, la ora actuala cei ce-o studiaza stiu mult, mult mai putin decat le place sa creada ca stiu.

Wikipedia vine, ca de obicei, in ajutor. Iata aici o suma de critici asupra fundamentelor inteligentei emotionale. Cand a fost ultima oara cand cineva a criticat fundamentele istoriei, gramaticii sau algebrei?

Citat:
Īn prealabil postat de alx Vezi mesajul
> scrabble a scris "Detest manipulatorii mai mult decat orice pe lumea asta"
Manipularea se face constant, o facem cu totii, in diferite proportii, fara sa vrem.
(Simplul fapt ca un copil cere inca o bomboana parintilor, e defapt o manipulare).
Se recomanda si in acest domeniu studii.
(de exemplu: "bogdan ficeac - tehnici de manipulare", ed. Nemira 1998)
Bineinteles ca toti manipulam. De multe ori o facem fara sa vrem. Eu vorbesc aici de manipulatorii profesionisti, care lucreaza in publicitate, marketing, departamente de propaganda si relatii publice si se mai si mandresc cu meseria pe care o au, meserie care presupune deraierea intereselor oamenilor de pretutindeni si alinierea acestor interese cu cele ale politicienilor, firmelor multinationale etc., evident, in avantajul celor din urma. Mi-e scarba de ei.
Reply With Quote