View Single Post
  #25  
Vechi 30.12.2009, 15:53:47
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit Sfintul Anton de Padova

Citat:
În prealabil postat de elenaf Vezi mesajul
Buna, am avut un accident de masina( am fost in coma dupa accident), si foarte multe necazuri in continuare care nu se mai termina. A zis o cunostinta sa tin postul Sf. Anton, a zis ca se tine martea. Va rog daca stie cineva cum se tine, as vrea mai multe detalii, pe internet nu am gasit nimic care sa ma ajute. Nu stiu daca o sa ma ajute, dar vreau sa fac tot posibilul sa ne revenim, am un baitel de 1 an. Va multumesc anticipat.
Buna ziua!Imi pare rau ca treceti prin greutati..Cum trebuie sa cinstim pe Sf Anton de Padova:1.ptr a cinsti pe Facatorul de minuni,Sf. Anton trebuie mai intai sa ne ferim de orice amestec de superstitie,in actele de cinste ce i le aducem.De aceea departe de la noi gandul ca Sf Anton ne va pedepsi,daca am inceput mai multe zile de rugaciuni si nu le-am izbravit sau am ingaduit posturi,pomeni si nu le-am implinit.Raul cel mai mare care ni se poate intampla,in cazul acesta,poate fi ca nu primim harul cerut.De unde urmeaza ca actele de cinstire ce ni se cer sub amenintare cu pedepse,ce ne-ar veni de la Sf Anton,trebuiesc ocrotite credinte desarte.
2.Chipul cel mai frumos de a cinsti pe Sf. Anton este:viata curata si fara de pacat,plina de credinta in D-zeu si de incredere in puterea servitorului sau Anton.
3.Ceea ce cerem sa nu fie rau sau pacat.
4.cu aceste bune dispozitii putem alerga la Sf Anton in orice necaz sau lipsa.Nu vom ramane fara ajutor.

CELE MAI POTRIVITE ACTE DE PIETATE PTR A CINSTI PE SF ANTON SUNT:
1. Ascultarea sfintei liturghii in cinstea Sf. Anton,MARTI,Duminica sau in orice alta zi.E mai bine daca se da si o sf liturghie ptr scopul ptr care se asculta.
2.Marturisire si cuminecare in cinstea Sf Anton in zi de Marti sau Duminica.
3. 13 Marti in cinstea Sf Anton
Se stie ca Sf Anton a fost inmormantat in zi de Marti si in acea zi a facut multe minuni.De atunci s-a facut un obicei in toata Biserica a cinsti pe Sf Anton in zi de Marti.Se pot tinea 13 Marti,fiind 13 feluri de minuni ce le face de obicei Sf Anton.Se tine 13 Marti consecutive,fara intrerupere.In aceea zi,se merge la biserica ,se asculta sfanta liturghie,e foarte bine a face Sf marturisire si cuminicare,se citeste o consideratie,se da de pomana la un sarac,se postesste.Nu e nevoie sa se faca aceste fapte bune toate in fiecare Marti.Crestinul isi alege una sau alta,sau mai multe,insa pricipalul este sa se faca cu inma curata ,timp de 13 Marti,in fiecare Marti.
4. 9 zile de rugaciuni sau 9 Marti cu aceleasi fapte bune de mai sus
5.Rugaciuni diferite,dar mai ales troparul Sf Anton,care se poate zice in toate lipsurile cand se tin 13 sau 9 sau 13 Marti in cinstea Sf Anton.
6.O evlavie placuta Sf. Anton este si evlavia catre limba Sf Anton care se pastreaza si azi la Padova.
7.Painea ptr saraci,data Sf Anton,este pomana ce se fagaduieste si se da Sf. Anton ca o multumire ptr harurile primite.Ofrandele se dau direct la saraci sau se pun in caseta din biserica,destinata anume ptr Painea Saracilor ptr ca apoi preotii sa le distribuie.
8.Ingrijirea icoanei Sf. Anton.Tinerea sarbatorii Sf Anton,13 iunie.

Sa-ti dea D-zeu multa sanatate,familiei si copilasului.
Eu ma rog la Sf Anton de 2 sapt.tin o novena(9 zile de Marti) de rugaciune,pe langa asta citesc si cele 13 zile in cinstea Sf Anton de Padova.
Am participat la slujba.eu sunt ortodoxa dar ne rugam la acelasi D-zeu
Daca o sa faceti novena in fiecare marti sa va rugati la icoana Sf Anton,aprindeti o lumanare pune ti un acatist.
Seara sa participati la slujba.
DACA VA MAI POT AJUTA CU CEVA SCRIETI-MI LA ADRESA DE EMAIL kristta13@yahoo.com
Multa sanatate!Cristina
Reply With Quote