View Single Post
  #28  
Vechi 31.12.2009, 15:03:52
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In aceasta situatie nimic nu e mai eficient decat iertarea. Caci spune Dumnezeu : ,,Razbunarea este a Mea.'' Incearca sa nu te mai gandesti la pacatele celor ce ti-au gresit, caci ei vor fi judecati pentru acestea, nu tu. Astfel iti vei dobandi usor linistea sufleteasca si te vei ruga mai eficient. ,

Dumnezeu S-a folosit de aceste persoane ca sa te aduca pe tine mai aproape de El. Daca poti sa-i multumesti pentrru acest lucru, ti-ai castigat linistea. Intr-o carte in care se vorbea despre tratarea cancerului se spunea ca iertarea are o valoare terapeutica extrem de mare, avand in vedere ca una dintre cauzele acestei boli este stresul. Iata, deci, caci si medical si duhovniceste iertarea este deosebit de valoroasa. Poti spune cu constiinta impacata ,,Si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri..." Poti sa te gandesti in liniste doar la pacaatele tale, caci smerenia Ii este foarte placuta lui Dumnezeu.

Fa abstractie de toti cei care ti-au gresit. Evita-i daca poti si nu te mai gandi deloc la ei. Gandeste-te doar la Dumnezeu, caci ,,Blestemat este cel care isi pune nadejdea in om.'' se spune undeva. Acelasi om cand este stapanit de ganduri satanicesti este rau, iar cand il lumineaza Dumnezeu face niste lucruri extraordinar de frumoase. De aceea sfintii ne indeamna chiar sa ne rugam sa le lumineze Dumnezeu mintea celor ce ne supara si sa se pocaiasca de faptele lor rele ca sa se mantuiasca si ei. Trimite pomelenice la manastiri si scrie numele celor din familie si ale celor ce ti-au gresit, fara sa specifici ca sunt dusmani sau altceva de acest gen.
Ce frumos!Mi-a dat de gandit ceea ce ai scris.Uneori cand sunt trista ma intreb de ce D-zeu nu-i pedespeste si pe cei care mi-au gresit sau m-au facut sa sufar,de ce ei sunt fericiti si eu plang?!unde e dreptatea?!Eu sufar ptr greselile mele,D-zeu mi le-a intors si mie dar acum ma caiesc din suflet si sper ca acolo sus D-zeu sa vada ce e cu adevarat in sufletul meu!
An nou fericit!
Reply With Quote