View Single Post
  #4  
Vechi 17.01.2009, 10:02:26
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cand "fiul il naste pe tatal"

Doamne-ajuta!

Cea mai frumoasa descriere a relatiei duhovnic - ucenic am intalnit-o in cartea "Cultura Duhului" a Ieromonahului Rafail Noica, fiul celebrului filozof, scriitor, eseist, publicist Constantin Noica (1909-1987), in capitolul "Despre duhovnicie", pag. 41-61.

Imi este imposibil (de fapt, nici nu indraznesc) sa expediez in cateva randuri frumusetea acestor 20 de pagini. Intreaga carte se constituie intr-o smerita si plina de har marturisire a Parintelui Rafail, unul dintre marii Parinti pe care ii avem printre noi. Le-am recitit in aceasta dimineata si mi-a parut rau ca nu mi-am impus pana acum ca, de fiecare data, inainte de a merge la spovedanie sa recitesc aceste randuri.

Daca doriti sa cumparati cartea, am vazut-o in aceasta saptamana la libraria Sofia (Pta Unirii, langa Facultatea de Teologie). Anul trecut costa in jur de 8 lei.

Cativa lei pentru un bilet, (numai dus, pentru ca o sa doriti sa ramaneti acolo) catre tainitele sufletului vostru, intr-o minunata calatorie, in care ghid va va fi Parintele Rafail Noica.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote