Subiect: Acatiste
View Single Post
  #3  
Vechi 14.02.2008, 21:57:06
andreicosminus andreicosminus is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alina_magura
Citat:
În prealabil postat de andreicosminus
V-as ruga, daca puteti posta si alte acatiste (crestin ortodoxe) decat cele care se gasesc pe http://www.crestinortodox., de preferat cele mai putin cunoscute.
Va multumesc si Doamne ajuta!
P.S. Sunt acatiste cuprinse in carti sau in brosuri (caiete) pe la manastiri care se gasesc mai greu si pe care multi ar dori sa le citeasca. Cine poate sa ajunga in posesia lor, daca ar binevoi sa le scaneze si apoi sa le posteze aici cred ca ar aduce multa bucurie duhovniceasca la multa lume.
:)
nu stie nimeni ce se poate face impotriva indoielii , ce rugaciuni sa fac ca sa mi se arate adevarul pe care-l caut ?am senzatia ca sint mintita si as vrea ca Dumnezeu sa-mi arate adevarul intr-un fel .
Demonii îndoielii și rugăciunea

Există ispite ale îndoielii profunde, sâcâitoare, atunci când rugăciunea și credința ta sunt vii. În mijlocul inimii zeloase, dornice de mântuire, apar uneori răceli enorme, îndoieli acaparatoare, sentimentul fals că nu mai ești auzit de Dumnezeu sau că nu poți să ajungi la El cu dorul inimii tale. Rugăciunea parcă ți se întoarce înapoi. Te simți singur, asaltat de tot felul de griji, de obsesii, de amintiri stresante.

Asemenea ispite apar când ești obosit, când ai cea mai mare nevoie de liniște, de pace interioară dar și se susținere din partea lui Dumnezeu și a oamenilor. Răceala îndoielii, singurătatea îndoielii lasă urme grave, șfichiuitoare în ființa noastră. Cei care nu știu cum să lupte cu astfel de prăpăstii demonice se cred realmente părăsiți de Dumnezeu și caută să gândească prin prisma unei teologii deficitare a providenței.

Însă rolul demonilor îndoielii în viața noastră este acela de a ne proba intențiile, răbdarea, certitudinile. Dumnezeu îngăduie îndoiala atunci când omul își face planuri de unul singur, când începe autonomizarea omului, interioară, viazavi de purtarea de grijă a lui Dumnezeu. Îngăduința lui Dumnezeu este spre folosul nostru.

Trebuie să privim cu zâmbet îngăduitor, cu smerenie, efortul demonilor de a ne destructura interior. Cunosc un preot, care atunci când e luptat de către demoni, le spune acestora, că atacurile lor îl învață nu ce să nu facă, ci ce să facă ca să se mântuiască. Unii se sperie mai mult de demoni, alții mai puțin, depinde de starea lor interioară, de sporirea lor. Important e să nu considerăm că aceste atacuri ne demonstrează că nu avem credință, că nu mai avem credință.

Trebuie să privim cu seninătate, pe cât putem, astfel de imixtiuni demonice în viața noastră. Important e să știm că ele există, dacă nu ne-au asaltat, și că în această situație demonii ne fac să credem că suntem pierduți, că suntem reci, că suntem goi de har. Răceala interioară, amărăciuna deznădăjduită, gândul disperat sunt amprente evidente ale influenței demonice în ființa noastră.

În limba greacă ζιζανιον [ de unde zânzanie românesc] înseamnă o acțiune demonică, o sugestionare demonică în ființa noastră. O însămânțare a unei ispite în ființa noastră. Când demonii au un link în ființa noastră, o legătură cu noi prin constanta noastră păcătuire, atunci ei introduc în ființa noastră lucruri care le sunt proprii. Iar sentimentele false de răceală interioară, de disperare, de teamă galopantă, de angoasă nu sunt decât bombe artizanale ale demonilor, care explodează în noi și ne intoxică cu lucruri pe care nu noi le gândim, dar care trec ușor de mintea noastră, pentru că nu știm să distingem între gândul nostru și gândurile infiltrate de către demoni în noi.

De aici și rolul primordial în viața ortodoxă a rugăciunii, a rugăciunii continue, care e atentă la gânduri, la toate gândurile care intră în noi, ca să devină posesiuni ale ființei noastre. Rugăciunea, adesea înțeleasă numai ca cerere, în mod restrictivist, are o mare arie de desfășurare. Rugăciunea nu e numai cerere, e și mulțumire, și dragoste, și judecare de sine, adorare a lui Dumnezeu, exercițiu de curățire interioară de gânduri, liniștire, umplere de odihnă, de pace.

Lucrul, lucrarea rugăciunii trebuie să ne ducă la simțământul de intimitate, de vecinătate, de prietenie cu Dumnezeu. Rugăciunea e atunci când spui tot Cuiva care te aude. Rugăciunea e spunere a dragostei tale către Dumnezeul tău. E preamărire a Lui când îți vezi păcatele sau o spunere și o punere a vieții tale, în întregime, sub privirea Lui.

Cel mai ușor lucru e să te rogi. Oricine e străbătut de patimi și de aceea are nevoie de rugăciune. Rugăciunea, ca și paza minții, atenția la gânduri fac parte din măturatul de fiecare clipă a înăuntrului nostru. De aceea noi unim rugăciunea de fiecare clipă cu citirea, cu milostenia, cu atenția la slujbe, cu cântatul și recitatul de texte cuvioase, pentru că rugăciunea e deschiderea mea, sinceritatea mea față de tot ceea ce mă interesează, față de tot ceea ce mă atrage.

Înțelegem la un moment dat că ispita e normală, e o cotidianitate în viața noastră, pentru că miza vieții duhovnicești e imensă. Cum să te lase demonii în pace, dacă tu vrei să ajungi acolo de unde ei au căzut? Miza vieții cu Dumnezeu e veșnicia cu El, e trăirea veșnică cu El. De aceea și ispitele și războiul [nevăzut de mulți dar trăit de noi dinăuntru] este imens.

Nu rugăciunea alungă însă pe demoni, nu efortul nostru, ci harul lui Dumnezeu de care ne facem proprii prin rugăciune. Rugăciunea nu e un scop în sine ci este o unealtă spre dobândirea curăției minții și a inimii. Scopul rugăciunii, paradoxal, este încetarea rugăciunii. Scopul rugăciunii e ajungerea noastră la vederea luminii lui Dumnezeu, vedere care e încetare a oricărei rugăciuni și odihnă în contemplarea celor dumnezeiești.

Demonii ne atacă pentru că văd schimbări în bine în noi. Dacă nu ar sesiza aceste schimbări, la ce bun să ne înnebunească de nervi toată ziua? Acolo unde este râvnă există tot felul de peripeții demonice, pe care le aflăm prin pătimirea lor, prin trăirea lor.

Pr. Drd. Picioruș Dorin Octavian.
Reply With Quote