Subiect: Acatiste
View Single Post
  #8  
Vechi 14.02.2008, 23:50:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosminus
Rugaciune la vreme de indoiala si ispita
Doamne, Doamne, cela ce ai ingaduit diavolului sa ispiteasca in rai pe stramosii nostri Adam si Eva, spre a le incerca ascultarea si supunerea; cela ce asijderea ai ingaduit diavolului cu ingroziri si cu grele suferinte pe dreptul Iov, robul Tau, pentru a se vadi si mai lamurit virtutile lui si credinta lui cea intru Tine; cela ce ai dat ingaduinta satanei sa se apropie cu ispitire de insusi Fiul Tau, spre a-L imbia si a-L momi cu poftele si dezmierdarile acestei lumi, pentru ca infrant si rusinat acest duh blestemat sa auda din gura Mantuitorului lumii cuvintele: Inapoia mea, satano, caci scris este: "Domnului Dumnezeului Tau sa te inchini si numai Lui unuia sa-I slujesti"; cela ce tuturor dreptilor si sfintilor Tai le-ai dat vremi de ispita si de grele indoieli, pentru ca prin ele lamurindu-se, sa iasa si sa ramana si mai intariti in credinta, in nadejdea si in supunerea cea catre Tine, insuti Atotputernice si prea bunule Stapan, ajuta robilor Tai (numele) in aceasta clipa grea, cand duhul satanei le tulbura mintea cu indoieli si cu imboldiri si amagiri viclene, le framanta mintea si sufletul si arata-le lor, Milostive, adevarul si calea Ta cea dreapta, pentru ca, biruind uneltirile lui de acum, robii Tai (numele) sa se poata bucura de cuvintele apostolului Tau Iacob, care zice: "Fericit barbatul carele rabda ispita, caci lamurit facandu-se, va lua cununa vietii, pe care a fagaduit-o Dumnezeu celor ce il iubesc pe EL". Daruieste, Stapane, robilor Tai (numele), inima curata si credinta tare, ca sa poata canta impreuna cu proorocul Tau David: "Doamne, cat s-au inmultit cei ce ma urasc si ma necajesc! Multi zic sufletului meu: "Nu este mantuire lui intru Dumnezeul lui!", iar Tu, Doamne, sprijinitorul meu esti si slava mea, cela ce inalti fruntea mea! Cu glasul meu catre Domnul am strigat si m-a auzit din muntele cel sfant al Lui! A Domnului este mantuirea si peste poporul Tau binecuvantarea." Amin.
Alina, aceasta este o rugaciune intradevar frumoasa si utila tie. Tot pentru tine, iti recomand sa citesti ACATISTUL SFANTULUI MINA.
Reply With Quote