View Single Post
  #9  
Vechi 21.04.2009, 14:58:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Da, din pacate inca se mai deschide cartea si se mai pun cununiile pe cap celor care vor sa se casatoreasca la liteni. Pr. se cheama Ionel Vrajitorul si este un mare,mare afacerist. Am o cunostinta care ii este apropiata (ruda spirituala) si care tine fff mult cu el. Din ce mi-a povestit am ramas masca. Tot ea se duce si la Pr. Popa Stefan din Topraisar, alt "mare vazator cu duhul"... Pacat ca sunt multi care tin un post, merg la o biserica, dau un acatist doar asa, din superstitie, chipurile sa le mearga bine. Si un mai mare pacat pt. capii bisericii care stiu totul si se multumesc doar prin a lua zecile de mii de euro.......
Incredibil! Nu mai am cuvinte... De 10 ani se tot intampla asta acolo?! Si cati ani inainte de a ajunge eu acolo intamplator! Nici eu nu pot sa cred ca in BOR nu se stie de bisericile astea care nu sunt in ordine cu credinta ortodoxa. Si sa nu se ia nici o masura?? Pai cum vine asta?! Vindem sufletele oamenilor satanei cu buna stiinta??

In linkul postat mai sus vad la sfarsit ca este data o lista cu asemenea exemple tolerate de autoritatile bisericesti:

[SIZE=2]"pr. Vrãjitoru de la Liteni, pr. Ioan de la Posaga, pr. Buzgariu de la Meziad, pr. Balint de la Rieni, pr. Pintea din Oradea, pr. Pintea Dan Gheorghe din Cornesti (Cluj) pr. Doru Cristoiu din Timisoara, pr. Horga din Sublac, pr. Gherman din Romanasi, si multi altii[/SIZE]"

Oare cati altii? Si pentru cat timp?!!! Ma intreb unde e acel Doru Cristoiu din Timisoara, sa-i fac o vizita Duminica pentru o programare sa deschidem cartea impreuna.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote