View Single Post
  #4  
Vechi 25.02.2011, 12:40:18
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Cred că Mihnea Dragomir are dreptate. Există o oarecare reticență din partea unor creștini de a-și exprima adeziunea totală față de Iisus Hristos. O cauză ar fi, spun eu, lumea desacralizată în care trăim mult mai dispusă să accepte existența unui Dumnezeu ca și Creator impersonal, retras odată cu săvârșirea creației din viața noastră, decât a unui Dumnezeu trinitar creștin. Și această atitudine se răsfrânge și asupra unor creștini care poate, conștient sau nu, adoptă această poziție "echivocă" și din prudența de a nu fi ridiculizați că ar fi "învechiți" sau chiar retrograzi și ei, creștinii, nu pot să vadă evoluția spectaculoasă a științei și tehnologiei.

E mult mai ușor să admiți, de pildă, existența extratereștrilor atunci când crezi într-un Dumnezeu impersonal decât în Dumnezeul Sfintelor Scripturi și a Tradiției creștine. Și apoi, un Creator lipsit de susținere biblică "dă mai bine" și poate fi mai ușor explicat prin energii superioare dincolo de "bagajul informațional" al materiei, poate fi admis mai ușor din perspectiva raționalității și logicii umane, decât Prea Sfânta Treime care trebuie acceptată, în primul rând, prin credință, nu-i așa?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote