View Single Post
  #8  
Vechi 26.02.2011, 00:38:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
???

"Cred intr-unul Dumnezeu...

"Tatal nostru..."

Observati ca rugaciunile de baza nu rostesc Iisus Hristos? De ce oare?
Nu stiu sa raspund la intrebare.
Poate ca nu este clara notiunea de "Hristos".
Observ ca vorbim toti de Dumnezeu Tatal si Fiul, de Iisus. Mai spunem "Doamne...". Dar sunt si rugaciui unde se spune"Iisuse Hristoase...". Depinde...

Eu una folosesc numele simplificate: Iisus, Dumnezeu, Sf.Maria etc.
La fel la sfinti, nu folosesc adaosuri: Sf.Ioan, Sf.Andrei (este acelasi cu Criteanul?). Asa ii stiu si imi este mai usor.
Am observat ca sunt mai multi sfinti cu acelasi nume si mi-e greu sa-i diferentiez. Ii confund...

Si care este problema pana la urma?

Aaaah... Sophia, "Cred intr-Unul Dumnezeu..." se refera la Dumnezeu-Tatal, la Creator, la prima Persoana a Treimii. Vezi ca ai mai incolo in Crez: "Si intr-Unul Domn IISUS HRISTOS, Fiul lui Dumnezeu" - deci Hristos, Fiul, a doua Persoana a Sfintei Treimi, iar si mai incolo - "si intru Duhul Sfant" - deci a treia Persoana a Sfintei Treimi.
Iar Tatal nostru se refera tot la Dumnezeu Creatorul, la prima Persoana, ca doar El e Tatal, Hristos e Fiul.
Sfantul Andrei nu este acelasi cu Andrei Criteanul. Primul a fost apostolul care a ajuns si in Dacia, iar al doilea a alcatuit un canon (o slujba) care se rosteste in anumite zile din Postul Pastilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote