View Single Post
  #9  
Vechi 26.02.2011, 01:02:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iar Tatal nostru se refera tot la Dumnezeu Creatorul, la prima Persoana, ca doar El e Tatal, Hristos e Fiul.
Când spun "Tatăl nostru", mă refer la Dumnezeu Unul, alcătuit din Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Fiul este fiu în raport cu Tatăl, nu cu mine. Cele șapte cereri ale Rugăciunii Domnești se adresează lui Dumnezeu, pe rând, unui ipostas sau altuia al Său: sunt cereri care se înlănțuie perihoretic. "Vie împărăția Ta", îmi pare a se adresa cu precădere Fiului, pe care Îl așteptăm ca pe un împărat. La fel, "iartă-ne nouă greșelile nostre" îmi pare a se adresa cu precădere Fiului, El este judecătorul nostru de la care sperăm îndurare. "Și ne mântuiește de cel rău" îmi pare a se adresa Duhului Sfânt, care este Paraclet.

De fapt, toate rugăciunile se adresează lui Dumnezeu Unul, fiindcă cele trei persoane ale Sale împreună lucrează în Cer, în lume, în noi înșine. Noi avem în vedere un atribut sau altul, adică noi îi atribuim opera de creație, de exemplu, mai mult lui Dumnezeu Tatăl, etc, dar în lucrarea lor, știm că sunt nedespărțiți. Ca să evităm orice confuzie, este de departe preferabil să folosim termenul original grec de "ipostasuri" traducerii latine imperfecte de "persoane".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.02.2011 at 01:14:15.
Reply With Quote