Subiect: Ajutor!
View Single Post
  #1  
Vechi 17.02.2012, 02:06:45
midnightk midnightk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2012
Mesaje: 1
Implicit Ajutor!

Bine v-am gasit! Numele meu este Gabriel, am 34 de ani si cer ajutorul intr-o problema pe care cred ca o am: blesteme, farmece, vraji...nu stiu care din ele. Povestea pe scurt este cam asa:
Am fost crescut de bunici de la varsta de 9 luni. Niciodata nu m-am impacat prea bine cu mama mea, desi de multe ori eram invidios pe fratii mei, si mi-o doream aproape. Cu tatal meu e alta poveste. Era ca un idol pentru mine, imi doream in permanenta sa stau langa el, eram amandoi pescari, am petrecut cateva clipe minunate impreuna. Din pacate, s-a stins intr-un accident de masina in 2002. Eu mi-am trait viata intr-un mic orasel de pe Valea Prahovei. Apoi cu timpul am inceput sa am nazuinte mai mari, si m-am mutat. Din 2001 stau in Ploiesti. In anul 2008 m-am casatorit. Toate au mers bine. SI partea sentimentala, si partea financiara. Nu ne dadeau banii afara din casa, dar ne permiteam un concediu, ne permiteam o masina, etc. La un moment dat, bunica mea a decis sa imi faca mie si sotiei acte pe casa in care am crescut. Zis si facut. Iar de atunci....a inceput calvarul. Initial am ramas fara o slujba (aveam 2, una part-time). La cateva luni, am pierdut-o si pe a doua. Au inceput sa se adune datorii. Am inceput sa vindem tot ce agonisisem pentru a iesi din ele. Am incercat sa fac altceva. Nu am reusit. Am incercat orice varianta posibila de a avea un trai linistit. Nu a iesit nimic. In 2011 am divortat. Pur si simplu. Asa am simtit nevoia, asa am facut. Am zis ca odata cu schimarea asta in viata mea, se vor schimba mai multe. Da` de unde...toate merg la fel de prost. Ghinioane dupa ghinioane, necazuri dupa necazuri. Cineva mi-a zis ca am ceva facut. Ori blesteme, ori farmece. Sincer sa fiu, nu prea credeam in asa ceva. Si spre rusinea mea, nici prea credincios nu sunt. Adica eu cred in Dumnezeu si in lucrarea Sa, dar sincer, nu m-am prea dus pe la biserici si manastiri pentru a ma ruga. Am fost in interes de serviciu, iar in anumite momente in care eram intr-o manastire simteam nevoia sa fiu zeflemist, sa par ala necredinciosul. Fosta sotie se mai ducea sa se roage la o manastire. Cum se ducea la manastire, unu, doua necazuri mari se intamplau. Ba ne-am trezit cu o executare silita, ba am pierdut masina, si tot asa. Poate cei mai sceptici, ca mine, vor spune...decizii proaste luate in perioada dinaintea crizei. Asa o fi. Desi sincer, nu mai cred asta. CUm la fel nu cred in coincidente. De exemplu primirea casei si startul perioadei mele negre. Am sperat la mai bine, am facut si slube in casa respectiva, dar degeaba, eu tot in jos ma indreptam. Cine e de vine? Intotdeauna am suspectat pe cineva din familie, sotia unchiului meu (fratele geaman al tatalui meu, Dzeu sa-l odihneasca). O femeie care nu stia decat sa ceara avere si bani, si care nu m-a inghitit niciodata, tocmai pentru ca eu eram cel care va primi casa. Alaturi de ea, nasa mea de botez si sotul (sau concubinul ) ei actual, un preot din zona Bucurestiului. Nu ma intrebati de ce, asa am banuit.
Problema e ca in continuare imi merge extraordinar de prost. Din ce in ce mai des am ganduri negre, ma gandesc ca sunt un ratat, ca vreau sa ma sinucid...etc. Am nopti in care nu dorm, nu ma pot gandi la absolut nimic pentru a-mi imbunatati situatia...si nu mai stiu ce sa fac. Scriu mesajul asta la ora 2 noaptea, dupa aproape 48 de ore de nesomn si niste ghinioane noi (un drum dupa o masina la cluj s-a terminat cu un fiasco total). Va cer ajutorul. Ce trebuie sa fac? Unde trebuie sa ma duc? Sunt terminat psihic si nu cred ca mai rezist mult. Mi-am pus in cap sa tin post negru maine, si sa ma duc sa ma spovedesc, pentru ca nu am facut-o niciodata. As dori sa stiu daca exista vreun preot cu Har in zona Ploiestiului care m-ar putea ajuta. Recunosc ca nu m-am spovedit niciodata. Si nu m-am mai impartasit de cand eram copil.Nu stiu ce m-a retinut, dat fiind ca la varsta de 14 ani am vrut sa ma duc la Teologie. Nu cred ca sunt chiar atat de prost incat sa nu am o idee cum sa ies din asta, si nici nu sunt chiar atat de ghinionist incat sa am parte numai de necazuri. Multumiri din suflet celor care ma pot ajuta. Doamne-Ajuta!
Reply With Quote