Subiect: Ajutor!
View Single Post
  #8  
Vechi 18.02.2012, 07:59:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sunt mai multe lucruri în neregulă în viața dv, din ceea ce ați relatat, dar cel mai frapant este acesta:

Citat:
În prealabil postat de midnightk Vezi mesajul
In 2011 am divortat. Pur si simplu. Asa am simtit nevoia, asa am facut. Am zis ca odata cu schimarea asta in viata mea, se vor schimba mai multe.
Dar vă întreb: oare nu pe Sfânta Cruce a Mântuitorului ați jurat credință soției dv, până la mormânt? Nu ați promis în fața lui Dumnezeu și a oamenilor că veți fi împreună, la bine și la greu? Iată că e suficientă o mică scuturătură, precum pierderea serviciului și rejectați darul pe care vi l-a făcut Dumnezeu: darul căsătoriei. "Așa am simțit nevoia, așa am făcut" e o conduită care se aplică în cazul mobilei de bucătărie, nu în cazul soției. Adică, dacă apare un blender mai performant, sau un bufet cu un design mai potrivit, e de înțeles să le schimbăm pe cele pe care le avem. Cu soția, nu mai e de înțeles.

Deci, puneți-vă ordine în viață. Începeți cu soția dv, care nu este "fosta soție", ci jumătatea dv, de care veți fi legat până ce unul dintre dv trece din lumea aceasta. Continuați cu o spovadă bună, în care să aveți grijă să spuneți păcatele dv și nu ale altora: acele păcate care ar fi putut atrage răul asupra dv. Faceți o cercetare a cugetului înainte și scrieți pe hârtie toate păcatele de care vă amintiți. Creșteți în cunoașterea învățăturii Domnului nostru, începând cu doctrina "toate se vor adăuga vouă". La rândul lui, lirismul încărcat de durere și speranță al Psalmilor vă va aduce multă mângâiere: veți descoperi că un mare rege, precum David, avea trăiri apropiate de ale dv. Nu uitați că nu există fericire, nici în viața viitoare și nici chiar în viața aceasta, decât aceea de a fi în grația lui Dumnezeu. Iar Dumnezeu le dă fericire nu acelora care spun "Doamne, Doamne", ci acelora care urmează voia Lui. Adică legea Lui. El, și numai El, ne potolește setea, El este aducătorul apei vii.

Viața este o luptă, în care aveți următorii trei dușmani: diavolul, dv înșivă și lumea. Diavolul lăsați-l în plata lui Dumnezeu: știm că are s-o termine prost. Lumea, deocamdată, nu o puteți schimba. Începeți cu dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.02.2012 at 08:06:03.
Reply With Quote