View Single Post
  #2  
Vechi 19.03.2012, 00:26:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am unele intrebari legate de Duminica Crucii. Se vorbeste f.putin de asemenea slujbe speciale si multi nu le stiu. ne-am trezit iar nepregatiti la strana si as vrea sa ma lamuresc si sa gasesc cantarile respective, sa le invatam.

1. Are aceasta sarbatoare data fixa, este legata numai de duminica, una anume? Eu nu-mi amintesc sa fi vazut aceasta slujba pana acum 2 ani, desi merg de ani multi (si in tara) la Sf.Liturghie. Eu stiu de Ziua Crucii din 14 septembrie. Azi ce se serbeaza atunci? Care este diferenta dintre cele doua sarbatori?

2. Ce fel de slujba este ceea ce se face inainte de Sf.Liturghie? La noi se face o slujba speciala in aceasta zi.

3. Ce cantari trebuie sa cante strana, in afara de "Crucii tale"? Mai exista o cantare, pe care noi inca nu o stim (o canta o colega din amintiri). Cum se cheama si unde o gasim?
Am observat ca exista mai multe versiuni (lungi scurte ale cantarii "Crucii tale"). Este asa?
1. Duminica Sfintei Cruci nu are dată fixă, întrucât aparține ciclului sărbătorilor mobile (ciclul pascal). Este întotdeauna duminica a III-a din Postul Mare. Pe scurt, singura diferență dintre praznicul din 14 septembrie și duminica a III-a din Postul Mare este următoarea: toamna prăznuim descoperirea Crucii de către Sfânta Elena, iar acum marcăm înjumătățirea postului (miercuri care vine) și prefigurarea Pătimirii. Cele două sunt însă complementare ca tematică teologică și au o parte din imnografie comună.

2 . Înainte de Sfânta Liturghie a Duminicii Crucii se slujește Utrenia cu specificul zilei (scoaterea Sfintei Cruci spre închinare în mijlocul bisericii, în timpul Doxologiei mari.)

3. În afară de ”Crucii Tale, ne închinăm Stăpâne....” mai sunt o mulțime de texte imnogarfice care se găsesc în cartea liturgică numită Triod.
Probabil colega ta a cântat un alt tropar al Crucii care se cântă și la alte slujbe (Mântuiește Doamne poporul Tău și binecuvintează moștenirea ta, biruință dreptmăritorilor creștini asupra potrivnicilor dăruiește, și cu Crucea Ta păzește pe poporul Tău)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote