View Single Post
  #1732  
Vechi 26.11.2009, 07:35:24
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
preamultadezbinare,in ceea ce il priveste pe Moise biblia spune clar ca a murit:
Deuteronomul 34:5 Moise, robul Domnului, a murit acolo, în țara Moabului, după porunca Domnului.
Deuteronomul 34:6 Și Domnul l-a îngropat în vale, în țara Moabului, față în față cu Bet-Peor. Nimeni nu i-a cunoscut mormântul până în ziua de azi.
Ca el ar fi inviat este o presupunere si din nou repet ca o credinta autentica nu trebuie sa se bazeze pe presupuneri.
Am mai discutat pe marginea acestui subiect,nu cred ca mai are rost sa mai zabovesc asupra lui.Lui Moise nu i s-a ingaduit sa intre in tara Canaanului pentru ca intr-un anumit context a lovit o stanca,pentru a da apa poporului Israel si asta i-a fost luata ca semn de indoiala asupra puterii lui Dumnezeu.Pentru aceasta nu i-a fost ingaduit de Dumnezeu sa intre in Tara Canaanului.Voi acum veniti si imi spuneti ca Moise inviat a intrat in "cer".Biblia insa nu da de inteles nicaieri ca Moise ar fi inviat.Ca se vorbeste despre arhanghelul Mihail,asta nu inseamna ca trebuie sa vorbim neaparat despre o inviere.Invieri s-au facut de catre Dumnezeu si prin oameni.
Invierea lui Moise nu este un fapt,ceva sigur,este o presupunere.
"Presupunerea" aceasta se bazează pe o trimitere Biblică (Iuda), iar afirmația biblică este suficientă. Este singura deducție sănătoasă, care se leagă atât de narațiunea morții lui Moise, unde se subliniază că Moise nu a fost găsit, precum și de Evanghelie, unde Moise se arată alături de Ilie, de asemenea unul venit în trup acolo.


Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Trupul este tinut in viata de suflet si duh,in momentul in care acestea doua se despart de trup,are loc de fapt moartea.
E pentru prima dată când remarc în clar abordarea aceasta trihotomică într-o postare de-a ta. Singura "despărțire" la moarte este legată de suflarea de viață (duhul, spiritul) care merge la Cel ce a dat-o. Dacă tu ai texte biblice care să ateste trei direcții în care merg componentele la moarte, te rog să le postezi. Tot ceea ce știu eu (bazat doar pe Biblie) este că:
1. Trupul merge în pământul de unde a fost luat,
2. Suflarea de viață se întoarce la Cel ce a dat-o.
___________________________
3. Unde merge "sufletul"? Să nu-mi vii iarăși cu Luca 16, că acolo nu spune că sufletul lui Lazăr sau al bogatului s-a despărțit de trup spre a merge în Rai/Iad.

Unde