View Single Post
  #3  
Vechi 13.09.2009, 23:43:03
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta !

Ma bucur tare mult ca cineva din Constanta a avut bunavointa si amabilitatea sa povesteasca lucruri asa de frumoase despre Schitul Stejarul si Maica Stareta Ambrozia.
La primul mesaj postat de Zambi, am pus mana pe telefon si am luat legatura cu Maicuta Ambrozia. Bunul Dumnezeu m-a ajutat s-o cunosc personal pe Maicuta Ambrozia, o tanara maicuta cu mari responsabilitati in ceea ce priveste administrarea si constructiile din cadrul manastirii: chilii, paraclis si reparatii la biserica manastirii.

Drumul spre schit este cam necirculat, deci putini pelerini ajung pe acolo, sa se inchine, sa lase un pomelnic sau sa cumpere mici suveniruri duhovnicesti, bani care le ajuta pe maicute sa supravietuiasca.
Relieful, zona unde este asezat schitul, nu este foarte darnic cu maicutele noastre. Desi ele ar vrea sa se gospodareasca singure, nu au cum sa cultive pe acel pamant arid, legume ce sa mai vorbim de pomi fructiferi. Deci merg efectiv la piata sa cumpere pana si frunza de patrunjel. Nu-i usor!
De aceea Maicuta Ambrozia e tare fericita cand are musafiri.

Inca nu am ajuns la schit, poate sapatmana viitoare mi se va implini visul. Cert este ca am inteles din primul mesaj ca schitul are mare nevoie de ajutor financiar, ca orice leut conteaza si ca pomelnicile trimise vor fi citite cu mare drag de parintele si de maicutele de la schit.
Lansez si eu inca odata rugamintea, ca oricine are posibilitate si dorinta de-a ajuta un schit la inceput de drum si fara posibilitati materiale, sa trimita banii in contul schitului si pe mail sa-si scrie pomelnice pentru VII si ADORMITI. Orice suma cat de mica este binevenita. Daca vor fi multi cu o suma mica , se va aduna ceva cu siguranta.

Multa sanatate si numai ganduri bune tuturor celor care vor incerca sa rupa din putinul lor si pentru acest schit. Doamne ajuta! Cu desosebita stima, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote