View Single Post
  #4  
Vechi 16.10.2010, 11:26:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

- Prea Cuvioase, luīnd noi aceasta atitudine īn cazul Parintelui Calistrat, am primit si o īnstiintare, din partea unui monah din Moldova, aparator al Parintelui Calistrat, ce a spus ca „ma va pune la Psaltire!”
- Poate sa ma puna la toate Psaltirile din lumea asta! Pe mine ma apara Dumnezeu caci eu nu fac ceva īmpotriva Parintelui Calistrat…
- Si pe noi, cei ce am luat atitudine īn acest caz, cine ne apara?
- Tot Dumnezeu va apara! Draga, voi trebuie sa stiti ceva…
- Unii au spus ca nu e bine sa luam atitiudine noi…
- De ce nu e bine? Ba-i bine!
- Zic ca nu avem dreptul…
- Draga, asa cum au ei dreptul sa-l sustina asa avem si noi dreptul sa nu-l sustinem! Eu, sa stii ca n-am nimic cu Parintele Calistrat…
- Nici noi nu avem nimic cu dīnsul dar, uite, exista – mai ales pe internet – o multime de injurii aduse de ucenicii lui Bisericii Ortodoxe Romāne si ierarhilor ortodocsi ce s-au pronuntat īmpotriva Parintelui Calistrat…
- Si aia se considera slujitori ai lui Dumnezeu?
- Ei zic ca da… Ei spun ca noi ne īnselam, ca totul este o minciuna si o calomnie, ca nu exista nimic din ceea ce acuza Mitropolia…
- Cum nu exista nimic mai frate? Daca exista oameni care spun ei īnsisi: „M-au facut calugar fara voia mea!”
- Pe lista „sustinatorilor Parintelui Calistrat” sīnt trecuti, ca aparatori ai Parintelui, „de sus, din Ceruri, Parintele Cleopa, Pr. Paisie etc.”…
- Ca aparatori ai Parintelui Calistrat?
- Da. Ce parere aveti?
- Mai, sa fie, dar sa vedem si noi ca-l apara! Sa vedem o schimbare! Ca pīna acum nu stiu daca putem vedea ca-l apara Parintele Cleopa pe Pr. Calistrat…
- Cum exista Parinti si Monahi care stau zilnic pe internet si-si dau cu parerea, unii dintre ei acuzīnd ierarhia B.O.R… Fac ei bine sau nu?
- Cum sa faca bine mai frate? Cum sa faca bine?
- Eu am spus ca locul monahilor si preotilor nu este sa stea pe internet…
- Ei trebuie sa-si vada de pacatele lor! Īn manastire!
- Au voie Monahii sau Preotii sa stea pe internet, zilnic?
- Nu au! Nici macar putin n-au voie!
- Nici macar putin?
- Da!
- Putem face public tot ceea ce ne-ati spus acum?
- Sigur ca da! Da! Da! Da!
- Multumim mult Parinte Teofil!
- Dumnezeu sa va ajute!