View Single Post
  #122  
Vechi 03.10.2008, 08:12:42
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Noi nu ne luam de voi pentru credinta voastra ci pentru faptul ca faceti prozelitism, ducand la dezbinare multime de familii si dezbinand in ultima instanta poporul roman care pana la venirea voastra era unitar in credinta
De cate ori ati auzit de adventisti care ii sacaie pe oameni. Si totusi, vedeti ceva negativ daca oamenii sunt indemnati sa "pazeasca poruncile lui Dumnezeu si sa tina marturia lui Iisus Hristos"?(Apocalipsa 12:17 sau 14:12)




Referitor la dezbinare: nu este scopul nostru. Dar, personal mi-as dori o "dezbinare" care misca lucrurile decat o "unitate" moarta. Insusi Mantuitorul spunea:

"Credeti cã am venit sã aduc pace pe pãmînt? Eu vã spun: nu; ci mai degrabã dezbinare.
Cãci, de acum înainte, din cinci, care vor fi într-o casã, trei vor fi dezbinati împotriva a doi, si doi împotriva a trei. Tatãl va fi dezbinat împotriva fiului, si fiul împotriva tatãlui, mama împotriva fiicei, si fiica împotriva mamei; soacra împotriva norei, si nora împotriva soacrei." (Luca 12:51-53)

Asa ca, aveti grija cand acuzati de dezbinare!
Cum indraznesti sa rastalmacesti cuvantul Domnului in halul asta!? Acest text al Mantuitorului vorbeste despre prigoana de 300 de ani a paganilor fata de crestini in timpul careia sute de mii de barbati, femei, copii si batrani au fost parati autoritatilor chiar si de catre parinti si rude apropiate pentru vina de a fi crestini, iar atunci Biserica era una chiar daca erau si cateva secte cum ar fi ebionitii, marcionitii, gnosticii, etc cu diferite erezii dupa cum vorbesc despre ei toti Apostolii:
12. Si toti care voiesc sa traiasca cucernic in Hristos Iisus vor fi prigoniti. (2Tim 3,12 Ia spune cand au fost prigoniti adventistii si cati martiri si Sfinti Mucenici aveti voi ca sa se implineasca acest cuvant? Iar daca textul de la Luca ar spune ce vrei tu, de ce Sf Pavel spune:
Postarea dvs. nu are nevoie de raspuns. Se vede "cu ochiul liber" ca vorbim de lucruri diferite. Cuvintele Mantuitorului, referitoare la dezbinare, se refera la un fenomen care a inceput imediat si nu s-a incheiat dupa 300 de ani ("de acum inainte"). Dezbinarea despre care vorbeste Mantuitorul are loc si in zilele noastre. Se pare ca dvs. incercati sa-l corectati pe Domnul Iisus Hristos.

Nu ma mai leg de versetele pe care le-ati postat. Nu au legatura cu ce discutam. Le puteti pastra si asocia la alta discutie.

In alta ordine de idei: vi se pare ca adventistii nu au fost prigoniti? Nici o problema. Nici nu vreau sa va schimb parerea.

Totusi, haideti sa discutam despre "ziua de sabat a adventistilor". Se pare ca am deviat de la subiect. Putem discuta alte subiecte pe alte topicuri.