View Single Post
  #128  
Vechi 10.10.2008, 19:48:02
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

Ovidiu iti raspund cum i-am raspuns si lui Iustin in alt topic:
Citat:
Uiti cumva de ororile produse de biserica ortodoxa si cea catolica? dar sa vorbim mai cu seama de cea ortodoxa care, religie oficiala a bizantului omora cetatenii neconvertiti...
popa oficiaza ritual in biserica fara sa il faca pe bietul om sa inteleaga (nu asa faceau paganii?....mai precis in anii in care in biserica nu se intelegea nimic ca era in limba slavona? nu zice Pavel ca nu are nici un rost sa ii vorbesti omului in alta limba? sau pt cine erau adunarile de pe atunci? haidem sa recunoastem cum era inainte...ca daca nu era pt bani infiintata atunci de ce s-au luat ca sclavi rromii (tiganii)?--si doar asta era mai tarziu...apoi dupa Pavel ar trebui sa stim ca madularele nu fac nimic fara voia capului...pai daca Hristos este in adevar capul bisericii ortodoxe atunci ar insemna ca e pacatos pt ca stiti de la stiri ca madularele (preotii) pacatuiesc...prin preacurvii prin furtisaguri...
Evanghelia iti provoaca o stare de spirit ce combate biserica ortodoxa.
Cunosc o persoana ortodoxa care a inceput sa citeasca biblia, cunoscand multa istorie nu a putut sa regaseasca aceasta biserica ca fiind o parte a Mantuitorului si are un dispret firesc fata de fatarnicia clerului si ipocratia ce o vede in sistemul ortodox (nu va inselati acelasi lucru e si cu cel catolic)
Iustin te sfatuiesc sa citesti o istorie sincera a Europei sa vezi cam cum si de ce actiona cum actiona sistemul religios crestin...dar daca iti plac povestile cu minuni atunci sa stii ca si catolicii au dinastea, si musulmanii si budistii si in mitologii mai gasesti...alege ca esti liber...alege in ce sa crezi dar te rog nu ignora trecutul
Iti urez multa sanatate!
Nimic din ce am scris pe acest forum nu vine de la nici o "Adunare" ci din propriul meu studiu si as mai adauga ca m-am nascut ortodox si Domnul mi-a deschis ochii incat sa vad ce nu e bine...