View Single Post
  #129  
Vechi 10.10.2008, 20:20:07
julian julian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 23
Implicit

as mai adauga ca nu acei francezi au ajuns in taramul nou si ca nordici veniti in america s-au aparat si cei din sud au casapit. Dar crestinii americani au luptat pt eliberarea sclavilor, dar nu pot afirma ca erau nevinovati, motiv pt care trebuie sa fim foarte atenti ca toti isi zic drept credinciosi, adventisti (adica in asteptarea Domnului), toti fac un botez (baptisti) etc... Istoria poate lamuri multe lucruri dar nu 100% dar Cuvantul Domnului ne lamureste 100%
Am putea devia de la subiect oricat am dori dar discutia aici este despre sabat si acest concept nu apartine adventistilor
Sabatul este clar mentionat ca fiind ziua a saptea a saptamanii (corespunde oarecum cu sambata); este mentionat in porunca a patra.
Intrebarea potrivita ar fi daca trebuie sau nu sa tinem cele zece porunci...sau daca, ca crestini avem doar 9 porunci.
La ora de religie (ortodoxa) am invatat sa pazesc cele 10 porunci.
Unii protestanti am observat ca considera ca cele 10 porunci nu trebuie tinute deoarece fac parte din legea lui Moise, dar crestinii sunt invatati sa le tina...
Preotul la ora de religie zice ca trebuie sa tinem cele 10 porunci dar daca intru in amanunt am observat ca doar 7 porunci trebuie tinute ca la carte, la restu se interpreteaza dupa situatie. adik Sabatul se schimba in Duminica, unde zice nu face imagine (icoana) sa te inchini ei.... se explica inversunat ca nu se inchina ei...(si asa e motiv pt care ma gandeam sa il desenez pe prof si sa nu ma mai uit la el ci cand vorbeam cu el sa ma uit la desen...poate social nu e frumos dar teologic se pare ca e, s-a mai discutat dar atat timp cat Domnul este redus intr-o imagine la care trebuie sa ma aplec si sa ii zic rugaciunea atunci eu o consider o incalcare a poruncii a doua si atata timp cat trebuie sa fac acelasi lucru si ca sa il rog pe un sfant sa vorbeasca cu Iisus sa vb cu Domnul atunci consider ca nu tin porunca 1)
cand ma uit la poza unui prieten nu fac acelasi lucru cum ar trebui sa fac cand rog un sfant, la un prieten chiar daca vb cu poza aceea (poate vi s-a intamplat si sa vb asa mai din amintirea sau daca a murit sa fi zis, daca ai fi... daca m-ai auzi...ce as vrea sa stii...asta asa din nostalgie, se mai intampla, unii chiar vb asa cu aceste poze pt a-si pastra amintirea cu acele persoane, dar cand fac aceste lucruri nu il fac ca atunci cand roaga pe un sfant ceva, ci procesul se aseamana cu o inchinare... si porunca zice sa nu te inchini unor asemanari a celor ce sun sus in ceruri.
"c@ Eu s$nt Domnul Dumnezeul t@u.
Dumnezeu r@vnitoriu," - in Exod cap 20 gasim cele 10 porunci.
Astept pareri si opinii
Fie ca Domnul sa ne lumineze in cautarea adevarului.