View Single Post
  #25  
Vechi 26.06.2010, 02:15:11
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Intre anii 1924 si 1935,voi ziceti ca am schimbat traditia prin modificarea cu 13 zile a calendarului ( desi marea majoritate a ortodocsilor nu a facut-o,si nu i-ati urmat )...in schimb voi,care nu ati avut ierarhie,nu ati schimbat traditia...ba v-ati mai si numit biserica...curat protestant( si aceia zic ca il au pe Iisus Hristos drept Arhiereu )
Nu zicem noi, ci chiar decizia Sfintului Sinod BOR de la 1903 luata in acord deplin cu Ortodoxia Sfintilor Parinti:
”Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Autocefale a României este de părere și propune că trebuie să rămânem unde ne găsim astăzi, pentru că este imposibil să nu încălcăm rânduielile canoanelor dacă am dori să schimbăm sau să reformăm calendarul iulian, pe care Biserica Ortodoxă îl folosește de atât de mult timp. Pe lângă aceasta, nu ne este permis să atingem nici chiar cu un deget hotărârile străvechi care însemnează slava Bisericii noastre.”
Dar noi nu am infiintat o alta biserica, ci am ramas in Biserica despartindu-ne de ierarhii cazuti in erezie, asa cum cere invatatura ortodoxa si exact asa cum au procedat si Sfintii Maxim Marturisitorul si Marcu al Efesului la vremea lor. Hristos Arhiereul Nevazut a fost intotdeauna invatatura ortodoxa si cred ca ti-am si demonstrat.

Te mai astept inca sa argumentezi din invatatura ortodoxa ereziile Stilului Nou (vezi aici).