View Single Post
  #24  
Vechi 09.09.2009, 02:40:05
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul

In pridvorul Bisericii Sf Gheorghe cel Nou din Bucuresti(km 0)se practica in fiecare vineri ritualul lumanarilor aprinse... de fapt cele 33 lumanari se gasesc de cumparat la pangarul bisericii... cozi inimaginabile, lume disperata(majoritatea femei).. initial mi s-a parut cam ciudat, dar vazand ca aceasta practica este acceptata de Sfanta Biserica, am decis sa merg si eu ptr o bucata de vreme.. luni de zile, in fiecare vineri.. cu durere in suflet, lacrimi si speranta ca problema cea arzatoare va gasi rezolvare... raspunsul a venit dupa ff multi ani... nu a fost raspunsul la care am ravnit, dar cel mai important este ca a fost raspunsul cel bun!!!... sa nu uitam ca "Voia Lui nu este si voia noastra, iar judecatile Lui nu sunt precum judecata noastra".
Anita a punctat f bine, Dumnezeu nu este ca pompierul pe care il chemi de urgenta sa stinga incendiu in timp record.Acest ritual nu este un negot cu Dumnezeu.. nu ii spunem:Doamne, uite, eu am venit in fiecare vineri si am aprins lumanarile, si m-am rugat cu foc, tu de ce nu mi-ai indeplinit cererea??
Ce este mai important din intreaga situatie este ca mergeam cu o mare bucurie in suflet, nu faceam doar ritualul, ci stateam si la slujba Sf Maslu, la rugaciunile de dezlegare(molitfele) care se citeau dupa... de fiecare data plecam acasa impacata cu mine, cu ceilalti, paseam usor ca un fulg, si nu stiu de ce, dar aveam asa un puternic sentiment de siguranta, de incredere ca totul va fi bine... si intr-adevar a fost.. dar, repet, a fost dupa Voia Lui nu dupa voia mea.Insa Dumnezeu pe toate le face bine!!!Ai incredere!
sfatul meu este sa nu cauti prognoze... timp limita in rezolvarea problemelor.. aceasta cautare nu iti va aduce decat mai multa tristete, deznadejde, te va macina continuu.
Un alt exemplu din viata mea, tot cu multi ani in urma, am reusit sa imi schimb serviciul, dupa rugaciuni continue, timp de 1 an de zile, la Sf Anton(fac o paranteza sa spun ca este vorba despre Sf Anton de Padova... astept sa imi sara la beregata cei mai zelosi dintrre forumisiti)
Multumesc, Marina si nu te speria ,Sf Anton de Padova e sfantul lui Dumnezeu ca toti sfintii ce au dus o viata bineplacuta Domnului.Sa stii ca eu nu ma mai tulbur sa dau sau nu dreptate lumii, daca stiu ca nu gresesc cu nimic.(nu gresesc atunci cand sunt incredintata ca Adevarul care e Domnul ma va lumina).Din pricina aceasta am intrat si pe acest forum si am citit, de fapt am simtit ca acesti oameni, au suflete minunate si isi merita titlul de crestini. E impresionant sa stai intro-o mare izolare dar sa stii ca anumiti oameni te sustin!Aceasta de fapt este una din fatetele Domnului, te ajuta prin oameni!
Multa sanatate si Doamne Ajuta!
Reply With Quote