View Single Post
  #15  
Vechi 20.07.2010, 22:03:36
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu ceva timp in urma mi-am facut o mica mapa cu mai multe Acatiste dragi mie , o mapa cu catricele de marime mica , o colectie ce o port zi de zi la mine inclusiv la serviciu . Este usor de manevrat , de purtat si mai ales de folos . Chiar daca nu reusesc zi de zi sa citesc din toate mi-am creat aceasta obisnuinta ce mi-a adus multa intarire in toate cate navalesc asupra-mi pe parcursul unei zile . Unii se uita ciudat , altii ma ignora , altii ma incurajeaza , dar caut pe cat posibil sa nu dau atentie ( la locul de munca ) privirilor indiscrete atunci cand deschid mica mea comoara pentru suflet . Pe langa Acatistul pe care l-ai pomenit si care are o incarcatura aparte , voi incepe prin a-ti raspunde direct la intrebarea ta facand referire la unul din Acatistele din mapa personala care ma ajuta enorm si anume "Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu , la Vreme de Necaz sau de Ispita " . Poate ai sa razi , dar cu ajutorul acestui Acatist l-am "infruntat"si pe Director , si pe Patron , si pe colegul sau vecinul ostil mie , m-am intarit in clipele de boala , de deznadejde si nu numai . Un scurt fragment luat la intamplare :" Doamne , Dumnezeul nostru, mangaierea noastra , mangaie-ne pe noi cei ce ne aflam in intristare . Doamne , Dumnezeul nostru , apara-ne pe noi de cei ce s-au sculat asupra noastra. Doamne , Dumnezeul nostru , ajuta-ne ca a slabit sufletul nostru de groaza hulitorilor nostri . Doamne , Dumnezeul nostru , nadejdea nostra cea vesnica , daruieste-ne in totdeauna a avea in minte facerile Tale de bine si niciodata a nu cadea in deznadejde de milostivirea Ta . Doamne Dumnezeul nostru , Taria noastra , intareste-ne ca fara indoiala sa cerem ajutorul Tau . Doamne , Dumnezeul nostru , Tu vezi ca s-a uscat taria credintei noastr si caile mantuirii se incruciseaza pentru pacatele noastre ; fie-Ti mila de robii Tai , care striga catre Tine . . . . "
Si eu am tot sub forma de carticica Acatistul de multumire...dar nu stiam de "Acatistul catre Atotputernicul Dumnezeu , la Vreme de Necaz sau de Ispita "...adica n-am auzit pana acum...si nu rad de ce ai spus tu, din contra sunt sigura ca se poate totul cand ai credinta.
Cand voi avea ocazia am sa caut sa cumpar si eu acest acatist...chiar ma intereseaza fff mult...am mare nevoie de el...si as mai avea nevoie si de Acatistul de multumire dar nu stiu daca se mai gaseste la vanzare (tot sub forma de carticica ca este mai practic).

Nu-ti dai seama ce veste buna mi-ai dat pe ziua de azi.
Numai bine iti doresc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote