View Single Post
  #23  
Vechi 03.12.2012, 06:38:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu stiu sa desfac in procente si sa analizez compozitia alimentelor mentionate,insa spirulina contine intr-adevar,pe langa multe alte beneficii si o cantitate de proteina ridicata.
La randul meu am recomandat spirulina pudra si nu pastilele.Deasemenea mai am de facut o mentiune: pentru cei care doresc sa isi mentina greutatea corporala sau chiar sa slabeasca,se ia cu jumatate de ora inainte de masa,iar daca se doreste efectul invers,se ia cu jumatate de ora dupa masa.
Eu fac sport si chiar o parte din instructorii cu care fac aceste sedinte sunt vegetarieni convinsi,iar in schimb consuma alimentele pe care vi le-am descris mai sus.Diferenta o vezi pe modul in care se defineste musculatura,care este dealtfel prima care o ia la vale si se diminueaza atunci cand ai deficit de proteina.
Toate persoanele pe care le cunosc si sunt vegetariene arata cu mult mai tinere decat varsta din buletin si au o energie debordanta (am ocazia sa vad diferenta asta printre cei care fac sport).Sigur ca nu doar faptul ca sunt vegetariene contribuie la acest aspect,ci si faptul ca au grija sa manance sanatos (degeaba mananci "de post" daca in schimb alimentatia ta abunda de coloranti,E-uri de toate felurile,zahar sau indulcitori,grasimi nesanatoase etc) si bineinteles sportul,care este sanatate curata.
Iar revenind la spirulina,una dintre catelusele mele,care este destul de in varsta s-a imbolnavit de cancer anul acesta.Bineinteles ca am operat-o pentru a fi extirpata tumora,insa,in paralel,chiar de dinainte de operatie am trecut-o pe un regim drastic in care am introdus spirulina,chlorella si niste ceaiuri de plante (intern) si tincturi (extern,le aplicam pe tumora inainte de operatie).Spre uimirea medicilor,desi a fost o operatie foarte grea,iar taietura foarte mare,s-a refacut uimitor de repede,fara nici un fel de complicatii,infectii,desi erau expectate la cat de urata era operatia.Tratamentul l-am continuat pana in prezent,iar acum are 8 luni de la operatie si este bine,nu a recidivat.
Eu am impartasit din experienta mea si a celor pe care ii cunosc,acum fiecare procedeaza dupa cum considera cu informatia primita.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 03.12.2012 at 07:13:57.
Reply With Quote