View Single Post
  #105  
Vechi 23.12.2008, 08:54:06
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Daca nu te-ai uitat in "public profile"-ul meu, iti spun aici ca SUNT STUDENT IN ANUL 4 LA TEOLOGIE IN SIBIU, si cunosc cartile ERONATE de Sectologie!!! NU NICIO CARTE DE CARE SA TE FOLOSESTI IMPOTRIVA SECTELOR, decat "Calauza in Credinta Ortodoxa" a Pr.Cleopa Ilie!!! In rest TOATE SUNT ABERATIII!!! MAi ales cele ale Pr.David PEstroiu!!!!! cunosc mai toate "miscarile" din cadrul BOR, dar cea a "visarionistilor" de care te-ai "lepadat" ca un "tradator" NU este ca NICIUNA, nici macar ca Oastea Domnului!!! Daca nu te-ai dus sincer UNDE a trebuit si sa CAUTI SA TE FOLOSESTI, ai mers degeaba si ti-ai agonisit mai multa scarba!!! Acum ce folos ai de ponegresti???
Eu am absolvit Facultatea de Teologie din Bucuresti, asa ca nu postez doar ca sa ma aflu in treaba. Ma mir, insa, ca nu ai auzit de Petru David si de "Invazia Sectelor" (cel putin). Nu de alta, dar la Bucuresti diac. David mi-a fost profesor, iar in cartile sale, tiparite cu binecuvantare, "visarionistii" sunt "secta ortodoxa".
Cunosc "lucrarea" si personal, si, din ce am vazut eu, calea este gresita. Asta pentru ca este plina de "vizionari", "epitropi" si diversi semidocti care interpreteaza la voia intamplarii Scriptura si Traditia. Problema nu este diac. Visarion, ci turma!
Ca student, cel putin, stii ca nu e suficient sa propovaduiesti norme morale si sa faci o evanghelizare proprie "lucrarii", pentru ca tocmai asta fac sectele. Domnule student, potential preot, trebuie sa stii ca, printre altele, Biserica e "Una soborniceasca...".

Si, prietene teolog, poate ai ragaz sa meditezi la acestea: Ep. I catre Corinteni:

10. Va indemn, fratilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toti sa vorbiti la fel si sa nu fie dezbinari intre voi; ci sa fiti cu totul uniti in acelasi cuget si in aceeasi intelegere.
11. Caci, fratii mei, despre voi, prin cei din casa lui Hloe mi-a venit stire ca la voi sunt certuri;
12. Si spun aceasta, ca fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos!
13. Oare s-a impartit Hristos? Nu cumva s-a rastignit Pavel pentru voi? Sau fost-ati botezati in numele lui Pavel?
Reply With Quote