View Single Post
  #4  
Vechi 11.02.2011, 14:01:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deci am avut si eu curiozitatile astea si am aflat si raspunsurile: daca efectiv ai uitat si ai mancat ceva de dulce si apoi ti-ai amintit,nu se considera pacat. Adica din clipa aia te poti opri si continua postul. Dar repet,doar daca efectiv ai uitat! Si eu am patit asa (bine,nu azi),am iesit cu un prieten si am baut o bere... Nah,chiar uitasem,plus ca nici nu o luasem ca as fi avut pofta (patima),ci doar ca el vroia o bere si am zis sa nu-l refuz,sa ciocnim si noi sticlele... Asta e,chiar n-am vrut si chiar am baut-o cu "sila",mai ales dupa ce-mi amintisem ca tineam post!

In fine. Mai e ceva de adaugat. Unii parca "abia asteapta" sa se dedulceasca din greseala,ca imediat isi zic "gata,acum nu mai are rost sa postesc",deci are diavolu grija sa strice ceea ce nu-i place lui. Practic acei oameni se folosesc de orice prilej si motiv ca sa "scape" de post. Ceva de genul gandeam si eu pana nu demult. Adica dupa spovedanie ma chinuiam sa nu mai fac un anumit pacat,si odata ce il savarseam (chiar daca involuntar,fara sa realizez etc.) imi ziceam ca asta e,acum tot trebuie zis la spovedanie,deci daca e de doua,trei sau patru ori ce mai conteaza? Ei bine,NU e deloc asa!!! Ca dupa un timp am citit undeva (nu mai stiu daca in vreo carte duhovniceasca,in Biblie sau in alt loc),dar stiu ca ce scria acolo suna cam asa: "Oricum vei fi pedepsit si daca ai pacatuit o data,cu atat mai mult daca se va repeta". Ma rog,am citat din memorie,si am reprodus doar ideea in sine. Adica ai injurat o data,oricum ai gresit si vei fi pedepsit pt. asta (daca nu te spovedesti),deci cu atat mai mult vei fi pedepsit daca ai injurat de doua sau zece ori. Sper ca ati inteles ideea.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote