View Single Post
  #5  
Vechi 17.07.2010, 01:10:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Costel

1. Ca sa raspund la o intrebare: si eu cred ca numai la manastire (probabil, nu stiu sigur daca si acolo este asa), se face in acest fel. Eu n-am vazut preoti de mir care sa faca asa la intrarea in biserica. Doar 2-3 matanii si gata.
Iar de credinciosi? De unde sa stie? Cine ii invata?
2. Sa le luam pe rand acum:
- ce numesti tu iconostas? Exista in biserici mai multe suporturi pe care stau icoane. La care icoane zici tu ca trebuie sa te inchinam. Sunt biserici care au multe icoane, multe. Si atunci?
- ce este axionitul? Unde se afla?
- cred ca daca ar fi asa, ar fi bine sa se faca niste carticele cu toate aceste rugaciuni care trebuie spuse, cine sa le stie pe toate pe de rost si pentru toti sfintii?
Si dureaza totusi toata aceasta ceremonie.
Spund din nou ca este o problema de simtire a fiecaruia. Fiecare se duce la ce icoane simte si iubeste, se roaga la cine vrea si cum vrea.
Eu cand intru in biserica (inaintea slujbei, nota bene), mai intai imi fac rugaciunile mele, ca pe urma nu mai pot. Ma duc apoi si pregatesc totul la strana si discutam ce avem de cantat si de citit.
Dupa slujba ma duc la Maica Domnului si ma rog. In general ma rog mult cu sufletul si cuvintele mele.
Sunt de acord si cu mentiunea ca dupa inceperea slujbei este bine sa nu deranjezi si sa te invarti prin biserica.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote