View Single Post
  #6  
Vechi 23.11.2009, 19:22:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am mers intr-o Duminica la o manastire sa returnez o carte unui calugar de acolo. Dupa Liturghie, l-am cautat pe respectivul si l-am gasit dupa cateva minute in biserica, iesind din altar, exact cand se pregatea sa citeasca niste rugaciuni. Am observat ca ramasese multa lume inauntru, dar nu stiam de ce. In momentul in care a inceput sa citeasca, toti s-au napustit de-a dreptul, s-au imbulzit inspre el, prinzandu-ma la mijloc. Asa ca am stat acolo, zicandu-mi ca nu strica sa ascult si eu, in loc sa merg afara si sa-l astept. Si au inceput sa curga blestemele... Si mi-a picat fatza de ce auzeam... Si nu se mai oprea, iar eu m-am imaginat dupa o vreme ca e un ritual de exorcizare, insa n-am plecat, stand pana la sfarsit. Dupa care am mers la masa, unde l-am intalnit si i-am dat cartea inapoi.

Pot insa sa va spun ca in ziua aceea am avut parte de niste ispite foarte mari, venite din senin, napraznic, m-am mirat foarte tare de ce s-a intamplat. Am si pacatuit grav, ca un slab si neatent ce sunt. Deci copii, nu va jucati cu focul. Nici macar din greseala.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote