View Single Post
  #88  
Vechi 01.05.2013, 15:47:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Heaven, eu sunt de acord cu ce spui tu, dar noi, crestinii ortodocsi cel putin, cunoastem semnificatia celor 40 de zile din Postul Pastilor, precum si cea a postirii in miercurile si vinerile de peste an. Eu nu cred ca posteste cineva care isi cunoaste credinta, crezand ca asa i se iarta pacatele, ci tocmai pentru a i se alatura cumva lui Hristos, in acest drum spre Patimi si spre inviere.

Postul de mancare este o porunca bisericeasca, de aceea nu e bine sa il relativizam. Acum, ca fiecare il tine cum doreste si cum poate, e altceva. E mult mai usor sa tii post de mancare decat sa renunti la anumite patimi, sunt de acord, dar tocmai postul de mancare te ajuta sa te infranezi si de la acele patimi (si nu vorbesc doar de cele trupesti), si de la fapte reprobabile. Pentru ca stii de ce si pentru Cine tii post.

Eu ma uit la oamenii despre care stiu ca tin postul si sunt asa veseli, cu fata luminoasa, nu sunt trasi la fata, nu au slabit... Privindu-i pe ei, am ajuns eu la concluzia ca e foarte adevarat ce citeste preotul, atunci cand da binecuvantare la prinoase, ca Dumnezeu i-a aratat mai frumosi pe tinerii care s-au hranit cu seminte decat pe cei hraniti cu multe desfatari.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote