View Single Post
  #38  
Vechi 25.03.2011, 16:22:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fratilor, o sa va spun ce experienta am avut eu cu Psaltirea, nu ce am citit in carti. Fireste, citisem si eu, ca toata lumea, in cartile parintelui Cleopa, ca atunci cand moare un calugar, i se citeste Psaltirea la capatai si ca este recomandat sa se faca la fel si pentru mireni. Acum vreo doi-trei ani am participat la un priveghi al unui profesor, o slujba minunata: Stalpii, Psaltirea apoi (fiecare participant citea cate un psalm-doi, ca eram foarte multi adunati in biserica), care atat de tare m-a impresionat, incat am tinut minte sa ii fac si bunicii mele la fel cum am vazut acolo. Cum erau insa ceasurile inaintate, nu am putut gasi preot care sa ii citeasca psaltirea la capatai, asa ca am chemat un coleg foarte "imbunatatit" duhovniceste, cu gandul sa citim cu totii cei din casa Psaltirea pentru bunica. Respectivul a citit toata noaptea aproape non stop, vreo 7-8 ore, vreo 14-15 catisme (restul le-am citit eu si cine mai era). Din doua in doua ore, imi cerea o cana cu apa, pe care o bea pe nerasuflate si apoi iar se ruga. Eu ma sileam sa rostesc in gandul meu ce citea el. Asa mi-am dat si eu seama de ceea ce spune Antoniap, ca dusmanii care sunt atat de mentionati acolo si blestemati si injuriati si si... sunt diavolii, care se lupta sa ia sufletul omului si ca nu e rugaciune mai folositoare pentru sufletul mortului de abia iesit din corp decat Psaltirea. Cand s-a terminat Psaltirea, cu Paraclisul Maicii Domnului si al Sfintei Parascheva, am vazut ca pe chipul bunicii inflorise un zambet. Peste cateva zile, respectivul coleg mi-a spus ca se bucura ca i-a citit Psaltirea bunicii, pentru ca i s-a intamplat o minune (primise o rezolvare ca "din senin" la o problema ce il chinuia de mult). Pesemne ca ii fusese si lui teama sa citeasca atat de mult, desi este om calit duhovniceste. Era si vineri, deci zi de post.

In unele biserici se citeste Psaltirea in fiecare zi acum, in perioada Postului Mare. Fiecare credincios citeste cate o catisma, se trece pe o foaie, pentru a pastra ordinea catismelor, pana cand se citeste o psaltire intr-o zi. Asa se procedeaza si la biserica parintelui meu. M-a pus si pe mine parintele sa citesc si eu o catisma la rand intr-o vineri, asa ca mi-a venit ideea sa se mai citeasca din nou o Psaltire intreaga pentru sufletul bunicii mele, mai ales ca mai erau vreo 3-4 zile pana la implinirea sorocului de 40 de zile. Am cerut ajutor si pe forum, iar unii - carora le multumesc din suflet - au binevoit sa citeasca 1-2-3 catisme special pentru ea, pe langa randuiala lor de rugaciune. Altii au pomenit-o la catisma lor randuita, altii la rugaciunile lor... In aceste 3 zile, eu am citit cate 2 catisme pe zi - in vreme de post, asadar. Seara citeam doua catisme, iar dimineata aveam ori o ispita, ori o cearta in jurul meu provocata de o neintelegere. Nu probleme mari, de insurmontat sau necazuri, ci doar niste evenimente sau vorbe, aparent minore, care imi tulburau linistea - acum nu stiu daca aceste ispite s-au datorat citirii psaltirii sau postului sau altui lucru. Insa mare mangaiere am avut citind acele catisme si nadajduiesc ca si sufletul bunicii s-a bucurat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote