View Single Post
  #9  
Vechi 18.07.2007, 13:28:03
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de dan73
Sa fie capabil sa renunte la propria vointa, sa nu mai faca ceea ce vrea, ci ceea ce i se spune.
Draga, Dane, mi se pare putin cam dictatorial, cea ce spui, a face ceea ce i se spune. Calugaria este liber consimtita de cel ce paseste pe aceasta cale si are ca principala componenta, multa, multa dragoste si traire duhovniceasca care la rindul ei inseamna intradevar multe renuntari, liber consimtite ci nu impuse de cineva anume.
Cristi cred ca n-ai inteles ce a vrut sa spuna dan73.
Calugaria asta inseamna in esenta ei (adica asa cum intalnim in carti) : RENUNTAREA DE BUNA VOIE SI NESILIT DE NIMENI LA PROPRIUL TAU EU.
Cine are aceasta calitate pe care sa o si fructifice, reuseste sa devina calugar.
Renuntarea la propria vointa de care spunea dan73 nu e impusa sau dictatoriala, e primordiala. Calugarul nu-si mai apartine, iar cel ce doreste manastirea trebuie sa-si pregateasca asta, adica sa stie ca prima renuntare e la EL ca individ si prin asta implicit renunta la tot ce tine de lumea pe care o paraseste.
A renunta la tine inseamna ca tot ce faci e pt aproapele tau...tu intri in slujba aproapelui, motiv pt care ascultarea este neconditionata, adica faci ascultare incepand cu cel mai mare si pana la cel mai mic...asta inseamna sa nu-ti mai faci voia.
De aceea spun cartile ca sfintii pustiei cereau blagoslovenie ucenicului sa bea si apa...adica nu-si faceau voia lor, nu-si indeplineau dorinta sau necesitatea...ci cereau voie sa faca asta.