View Single Post
  #29  
Vechi 05.02.2008, 12:18:50
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
hai sa spun si eu ceva referitor la acest aspect: citeam Parintele Arsenie Boca, care zice ca ,,femeia e atarnatoare de barbat,, ce sa insemne asta oare? ca ce are barbatului ii trebuie si femeii,adica se face un schimb de substante hormonale,ca nu e bun nici abuzul nici refuzul.chiar la pg .37,in ,,tinerii, familia si copii crescuti in lanturi, citez din carte:,,fara substantele lui endocrine(ale barbatului)femeia nu poate regenera nervos, mintal ,etc...,,ati inteles acum?eu subscriu la ce a scris erzbet.
O mai fi gresit si parintele Arsenie. Femeia se simte atârnatoare de barbat fiindca asa e educata de mica, asta e o dereglare.

Daca un om nu e puternic singur nu e puternic nici prin altul.

Cum se face schimbul ala de substante hormonale, prin organele sexuale, prin transpiratie, prin ce?



Exista instincte, nu contest. Dar nu trebuie sa ne lasam prada acestora. Desfraul e mai rau pentru suflet decat acele probleme hormonale.


Instinctele se formeaza pe baza cunostintelor si a constiintei de sin. Nu sunt ceva înascut.



Asa simt ca voi fi implinita 100%,..atunci cand voi simti mirosul pielii bebelusului meu,cand voi auzi ganguritul lui, zambetul sotului meu satisfacut de bebele nostru, privirea lui plina de iubire, afectiune pentru noi, o vorba calda, mangaiere blajina.

Fantasme. Realitatea e întotdeauna altfel de cum ne imaginamMai bine uita-te în jur si vei vedea cum decurg lucrurile la ceilalti oameni. Copiii sunt o mare greutate si nu prea sunt parinti care sa spuna "copiii au constituit o mare împlinire". În realitate copiii îti consuma viata iar multi gândesc ca copiii le-au mâncat anii tineretii.

Asa se întâmpla când omul se ia dupa gânduri si nu cere sfatul lui Dumnezeu.
Reply With Quote