View Single Post
  #17  
Vechi 26.08.2012, 14:51:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De ce să nu recunoaștem că superstițiile fac parte din manifestările de credință de pe lângă Biserica noastră? Dacă le găsim justificări și încercăm să le îmbrăcăm în haine noi nu vom scăpa de ele și vor continua să denatureze credința.
De ce să-i spunem grup de rugăciune, când de fapt nu asta este? Cel care face gesturile astea are grijă să împlinească exact acel număr (9 sau 7 sau 40), să ajungă în aceeași zi la acel număr de biserici, fără ca el însuși să se roage.
Dacă ar dori un grup de rugăciune, l-ar putea găsi în biserica unde se roagă în mod obișnuit. De altfel, rugăciunea în biserică este de grup. De aceea dăm acatistul preotului, pentru ca acesta să-l rostească cu glas tare și să se roage toată biserica împreună cu el. Preotul nu se roagă singur în biserică.
Dumnezeu ne cheama spre El adesea prin necazuri. A face un pelerinaj in afara timpului slujbelor si a lasa pomelnice sau acatiste, eventual pe o perioada mai mare de timp, la mai multe biserici nu e deloc gresit, oricine ce ar spune. In timpul Sfintei Liturghii, stam la o singura biserica, nu ne plimbam de la una la alta.

La biserica la care am duhovnicul nu exista sfinte moaste. De aceea, simt nevoia sa merg si la biserici sau manastiri unde exista sfinte moaste sau icoane facatoare de minuni. Si mi se pare normal ca atunci cand pot sa las un pomelnic sau un acatist pentru mai mult timp, chiar daca am mai lasat si in alta parte.

Exista situatii stresante cand vrei sa fii neaparat intr-o zi pomenit la Sfinte Liturghii sau la acatiste. E normal sa cerem ajutorul lui Dumnezeu, ducand din timp, in afara slujbelor, pomelnicul sau acatistul la cate biserici dorim. Pai in timp ce facem acest ,,maraton'' cu siguranta ca ne si rugam, mai descoperim o icoana, o carte folositoare, un preot sau un credincios care ne intinde o mana de ajutor. Mi-au fost de mare folos cartile cumparate cu astfel de ocazii.

Cine vrea sa nu greseasca trebuie sa citeasca mult si sa umble mult pana intelege cele duhovnicesti. Dupa ce avem impresia ca le stim pe toate trebuie sa reluam citirea unor carti folositoare pentru a nu ne declara multumiti de progresele facute. In momentul in care suntem multumiti de noi insine si nu mai cautam nimic, incepe caderea noastra. Sa nu fie.
Reply With Quote