View Single Post
  #18  
Vechi 26.08.2012, 16:52:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De ce să nu recunoaștem că superstițiile fac parte din manifestările de credință de pe lângă Biserica noastră? Dacă le găsim justificări și încercăm să le îmbrăcăm în haine noi nu vom scăpa de ele și vor continua să denatureze credința.
Antoniap a precizat foarte clar "Poate doar daca dam prioritate numarului si nu lui Dumnezeu care mijloceste prin rugaciunile mai multor preoti". Eu cred că este destul de clar. Cât despre alergatul pe la biserici în timpul slujbelor, da nici eu nu sunt de acord. Sunt convins că un adevărat creștin poate disecerne între importanța alergatului pe la biserici și participarea la Sf Liturghie. Cel care are acest discernământ cu siguranță va duce pomelnicele din timp la biserici. Și apropo, dacă preoții dau și aceste canoane de îndreptare, bieții mireni ce să facă, să asculte de duhovnicul său sau de noi care știm să ne dăm cu părerea în mai toate probleme bisericești? Într-o predică părintele nostru spunea că a venit un mirean și l-a întrebat la câte masluri trebuie să participe să i se dezlege necazul. Păi noi facem comerț cu Dumnezeu? Negociem? Clar că nu. Deci poate de aici și ideea ta de a nu fi deacord un anumit număr de pomeniri la mai multe biserici în același timp, de unde și ideea de supersitiție.
Reply With Quote