Subiect: Moarte clinica
View Single Post
  #69  
Vechi 16.03.2011, 20:46:23
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
INEXACT....Dar e alta problema si nu doresc sa o dezvolt , din respect pentru cei ce nu ar intelege si ar da cu pietre , iar prin asta ar pacatui...Insa incontestabil este ca exista persoane dotate si altele care se cred doar dotate si nu sunt , escrocand astfel naivii...Bunul Dumnezeu ne-a inzestrat cu nenumarate lucruri......ca precum e stiut din creier folosim mult prea putin ...Traind in secolul XXI ne deschidem mintile (cei care putem, caci cei habotnici nu au cum, lipsindu-le talantii) si discernem ce vine si ce nu de la Tatal...Acum ca unora nu le convine asta, ca refuza sa coboare de pe piedestalul auto alcatuit, dovedind aroganta si vanitate(adica lipsa de destule) e firesc , deoarece nu pot pricepe, fiind precum prescolarii ce stiu numara pana la 10 si nu-l cunosc pe 11.....Iar legat de chestia cu banii....da, nu sunt de acord, insa de ce sa ne legam de acestia? Cui foloseste? Ca si asa fiecare face ce vrea iar ipocrizia caracterizeaza majoritatea lumii...Si apoi pana si in biserica trebuie sa pui bani in pomelnic sau sa dai preotului daca vrei sa te citeasca....Ba chiar in unele locuri e consacrat ca pt nu stiu cate liturghii trebuie platita o anume suma....Deci...Asa ca...mai bine sa ne amintim ca e post, vine Invierea si in sufletul fiecaruia va trebui sa se produca aceasta minune unica....Doamne ajuta !
Oamenii de la bun început au fost făcuți desăvârșiți de Domnul, adică după asemănarea Lui, care nu e în nici un fel incompletă.
De aia cred că faza cu creierul e mai degrabă una din înșelăciunile zilelor noastre. Pentru că știința pune accent pe om, și pe puterile sale, nesocotindu-l pe Dumnezeu. Așa că de aia spun în loc de credința l-a ajutat pe om, că creierul are niște puteri potențiale nedescoperite. Ca să închidă gura la credincioși.
Omul n-a avut niciodată puteri. Ci mai degrabă mila lui Dumnezeu, sau comuniunea cu diavolul. Atât.
Despre faza cu banii, în legătură cu biserica ortodoxă, vă dau următoarea pildă. Am citit-o ori pe site, ori la mine prin niște cărți.
Era vorba de faptul că a venit un om la niște călugări și le-a dat niște bani. Nu mai știu exact pilda, dar era o fază cu un bătrân care se ruga pentru sufletul lui, și a primit un ban de la acel om. Noaptea, îngerul lui Dumnezeu i-a arătat pe călugări secerând niște spini, spunându-i să secere și el dacă a primit ban de la acel om. Asta subliniază rolul lor în biserica ortodoxă.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote