Subiect: copiii bolnavi
View Single Post
  #3  
Vechi 08.09.2007, 15:03:54
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
va rog daca vreti sa postati cateva randuri pentru acei parinti de pe forum care au copii bolnavi(autism,hidroencefalie etc)si care spera in minuni si in vindecare pentru copiii lor.Daca stiti Sf.Moaste in orasul vostru spuneti in ce Biserica pot fi cinstite,de asemenea ce Acatist sa citeasca.Haideti sa spunem un cuvand de alinare acestor parinti care poarta cu dragoste ..ori cu umilinta..ori cu speranta aceasta cruce atat de grea.Sa ii ajutam sa fie impacati cu crucea pe care Mantuitorul nu intamplator a dat-o lor(si-mi amintesc ceea ce spunea Marilena la topicul despre avort .."nu intamplator acesti parinti sunt alesi sa aiba astfel de copii.. ce s-ar intampla daca un copil cu probleme s-ar naste in familia unor oameni rai,care l-ar neglija,chinui pe copil?..nu am reprodus exact).Sa le oferim putina mangaiere si sprijinul nostru..sa-i trecem si pe ei la rugaciuni..Elena ar fi fiica autista a Sperantei(acesta e nick-ul mamei)Nu de putine ori acesti parinti se intreaba "de ce mi-a dat Dumnezeu aceasta cruce atat de grea"?Haideti sa le explicam impreuna trei dintre cele mai importante cauze ale suferintelor propriilor copii:(si sa le analizam pe rand)
1.pacatul stramosesc
2.lucrarile nestiute ale lui Dumnezeu
3.pacatele personale ale parintilor,rudelor
Sa nu uitam cuvintele Mantuitorului"cel ce va rabda pana la sfarsit,doar acela se va mantui"
Nu mi se pare normal sa fie invinuiti parintii pentru bolile copiilor,decat atunci cand vb de boli cauzate neglijentei,fumatului,bauturii,manacarii nesanatoase in timpul sarcinii.Suferinta parintilor este si asa infinit de mare ca sa mai poata indura si sentimente de vinovatie.Iar dak dumnezeu pedepseste parintii prin copii lor atunci inseamna ca procedeaza ca mafia italiana
Reply With Quote