Subiect: copiii bolnavi
View Single Post
  #10  
Vechi 09.09.2007, 11:29:46
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Exista copii cu handicap fizic (exemplu: nu pot merge, pot avea inteligenta normala);sau cu handicap psihic: autism, oligofrenie (inteligenta foarte, foarte scazuta).
Exista boli GENETICE (adica mostenite din neam in neam, unele fara ca parintii sa stie ca le poarta, care nu se manifesta la parinti, ci la 2-3, n generatii!); cu boli in care ii vad intai aparent sanatosi, apoi se degradeaza treptat. Exista epilepsie, si cu fiecare criza copilul mai pierde ceva din ce invatase pana atunci. Epilepsia poate sa apara dupa o raceala cu febra mare!Poate sa fie mostenita de la un parinte! poate sa apara dupa o nastere grea!O infectie la creier nebanuita, netratata la timp poate sa lase urmari copilului!
De multe ori, unul din parinti este nevoit sa aiba grija de persoana cu handicap toata viata.
"Crucea parintilor" este o realitate acceptata si de psihologi. Ei se invinuiesc: "mai bine nu aveam copii, doar stiam ca in familie au mai fost cazuri! Am crezut ca nu mi se intampla mie!"; "daca nasteam prin cezariana ar fi fost copilul sanatos"; sau: "NU AM FOST CAPABILA SA FAC UN COPIL ZDRAVAN", sau:"daca faceam cutare lucru, acum era totul bine!" .
Practic, trec printr-o perioada nefolositoare, in care cauta explicatii. Cu timpul, cu ajutorul lui Dumnezeu, mai repede sau mai incet, cauta si solutii: "ce pot face?"
Dar cate nu se pot face!!!! SA LUPTE! PENTRU FIECARE LUCRU MARUNT, CARE VINE ASA USOR, DE LA SINE, CELORLALTI COPII!
- pentru handicapul fizic, poate chirurgia ajuta, poate kinetoterapia. Exista acum calculatorul, exista butoane, care usureaza munca, in timp pot deveni relativ independenti.
- epilepsia se amelioreaza de multe ori in timp, cu trecerea anilor.Cu rabdare.
- hidrocefalia uneori se opereaza, de destule ori ramane cu probleme psihice.
- exista meserii pe care le pot face si cei cu inteligenta scazuta. De multe ori sunt mai smeriti, isi dau seama de ei, unii reusesc sa se faca iubiti de ceilalti, au acest dar.
- autismul e lupta grea. Dar am vazut un film in care, cu o rabdare extraordinara, doi frati gemeni autisti au fost invatati sa se descurce in viata.
- exista asociatii in care se intalnesc cei cu aceeasi problema si invata unii de la altii cum sa se descurce
- clinica de ergoterapie (terapie prin joaca) Budimex Bucuresti e profesionista.
- sa ceara ajutor cand simt ca nu mai pot sa aiba grija
- SA NU UITE SA SE OCUPE SI SA IUBEASCA PE COPII SANATOSI, daca ii au; acestia sunt de multe ori neglijati!
Nu stiu cum e, dar trebuie sa fie ingrozitor, mai ales primii ani: spitale, cheltuiala, nervi, sperante false, vina, durere.
Dumnezeu si Maica Domnului sa-i intareasca in necazuri!
Reply With Quote