View Single Post
  #73  
Vechi 17.08.2015, 09:41:59
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Mie duhovnicul NU imi conduce viata, nu il intreb daca sa sadesc un pom, sa beau compot sau sa merg la mare sau munte. E pur si simplu un preot, insa ales pentru mintea deschisa si varsta tanara, deci flexibilitate in gandire, la care ma spovedesc. In chestiuni cu adevarat importante, de pilda, cum sa imi adaptez comportamentul public la noile legi "11 sept-style"/"pumnul in gura", da, pot intreba oameni ce stiu mai multe ca mine, inclusiv duhovnicul.
E multa ipocrizie in atitudinea acestor hardlineri. Fac pe constientii si luptatorii anti-sistem, dar, daca traiau pe vremea inchizitiei sau a imparatilor bizantini care ii ardeau pe paulicieni si manihei (da, ati citit bine; nu ma obosesc sa va dau sursele; aveti si voi internet; folositi-l, si mai ales mintea), se aglutinau ovationand pe stadioane, pardon, arene: "Moarte ereticilor! Traiasca imparatul! Vivat Ecclesia!", etc. Ca zicem si noi hau-hau ca si cainele alfa, daca acest alfa e de o credinta cu noi. Si nu, nu sunt ipocrit. Si eu, daca traiam in Siria sau Rusia, as fi tinut cu toata fiinta cu d-l Bashar Al-Assad, respectiv d-l V. V. Putin. E un impuls uman, sa zici/gandesti ca "ai tai" au dreptate si cand nu au. :)
Stii vorba mea: "pentru cauza latram/postam/luptam, sub steag ne aglutinam".
Ma bucur ca mai exista si oameni care isi dau voie sa gandeasca pentru ei si sa aiba dreapta socoteala . Credinta fara iubire si discernamant ajunge intr-adevar fanatism, iar din pricina acestui fanatism multe nenorociri s-au petrecut de-a lungul istoriei si chiar in zilele noastre.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote