View Single Post
  #3  
Vechi 26.02.2024, 12:09:37
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cum adică s-a autodeclarat duhovnic? Ca duhovnic trebuie să fii hirotesit de episcop. Când zici rupt de lume de referi la sihăstrie nu la trăirea în afara rânduielii, nu?
.
Clar sihastrie, rupt de realitatea lumeasca, la asta m-am referit.
/

Altul pe care il urmaresc online frecvent e Calistrat, imi place sa ascult mesajul duhovnicesc din filmarile lui, dar cand vorbeste de interactiuni umane, cupluri, e la fel de rupt de realitatea din societate, el fiind intr-un mediu inchis, intr-o realitate paralela chiar daca are acces la internet.
ca sa nu zic ca din pacate este un feminist inrait la atitudinea lui fata de barbati
Pe langa asta, apreciez ca incearca sa formeze o intarire duhovniceasca prin pildele lui zilnice, care puteau fi intradevar valabile acum 50 de ani. In nici un caz in ziua de azi si in mediul urban.
/

Calugarul la care am fost s-a autodeclarat duhovnit in sensul ca a insinuat ca eu caut duhovnic pentru ca am simtit nevoie sa vorbesc inainte de spovedanie si despre anumite lucruri care ma framanta pe mine ca sa inteleaga contextul in care ma aflu
am zis autodeclarat, pentru ca la pomelnic cand m-a intrebat pe cine pun, si pe duhovnic? a aratat singur cu degetul inspre el. la asta m-am referit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
dacă osândești pe cineva și Dumnezeu o sa dea voie să fii ispitit.
Nu am osandit pe nimeni niciodata

La biserica desi merg la slujba o singura data pe luna in general, nici nu indraznesc sa ma uit la femei mai mult decat o privire trecatoare. nu cred ca e locul potrivit pentru a cunoaste femei sau in care sa te ispitesti singur. e chiar pacat grav mentionat de mantuitor, desi am impresia ca in origini, traducerea a fost pierduta si referinta era strict despre femei maritate.

Iar in ceea ce priveste nu judeca, ca sa nu fii judecat, nu i-am judecat eu ca sunt ei superficiali pe retelele lor, i-am etichetat exact asa cum sunt pentru ca au ajuns majoritari la un consens de a nega intalnirile dintre oameni fata in fata, au invertit ca diavolul metoda traditionala de a cunoaste pe cineva

Chiar recent m-a acuzat cineva pe alt forum ca as fi conservator, de parca ar insemna un lucru rau
m-a acuzat altul ca as fi prea cuminte, si a insinuat ca astia sunt in general manipulatori care cauta sa se foloseasca de femei. Cu astfel de preconceptii, ajung eu sa fiu depasit de realitatea din teren
Reply With Quote