View Single Post
  #87  
Vechi 16.04.2013, 00:26:47
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Unu la mana, nu ai de unde sa stii asta, pentru ca de cand avem scriere avem si religie deci e o presupunere pe care o faci. Asta cu evolutionismul moralei e o poveste.
Si doi la mana rationamentul tau pica in fata unei fapte ca avortul. Iata ca tu accepti asta fara sa te gandesti la faptul ca ai fi putut fi la randul tau avortat. La fel si cu homosexualitatea, radeti cand va spune cineva ca nu e normala pentru ca daca am fi toti homosexuali specia ar disparea. In schimb cand vine vorba de furt imi zici ca nu e normal pentru ca daca ar fura cineva de la mine ? De unde stii tu ca toti ar fura ? Poate unii se nasc hoti.Eu ma pot apara singur, n-am nevoie de legi pentru asta, deci sa le desfiintam. Cei slabi sa dispara, de ce ne opunem noi legii firesti a naturii ?

Ceea ce a facut Hitler sau Stalin e imoral si daca am face toti acelasi lucru. La fel si daca acceptam cu totii ca maine trebuie sa-i omoram pe toti batranii sau toti copiii. La fel si daca acceptam ca homosexualitatea e ceva normal. Schimbarea noastra de mentalitate nu schimba adevarul.
Da, avem religie de foarte mult timp, numai ca nu religia in care crezi tu. Vrei sa spui ca legile pe care le "revelau" oamenilor zeii grecilor sunt si ele la fel de valide ca si ideologia crestina? Sacrificiile umane practicate de azteci sunt si ele parte a moralei "absolute" si "neschimbatoare"?

Din moment ce m-am nascut deja, pozitia mea fata de avort nu ma mai poate afecta direct, deci imi arog libertatea de a avea in aceasta privinta ce opinie consider ca ma avantajeaza pe mine personal.

Da, daca toti am fi homosexuali, specia umana ar disparea, numai ca nu suntem cu totii homosexuali. Procentul de homosexuali a fost intotdeauna relativ constant si nu a afectat in nici un fel specia, asa ca avertismentul tau este complet inutil. In plus, comportamente homosexuale se intalnesc la multe alte specii de animale. Ca o curiozitate, stii ce comportament este practic inexistent in natura? Abstinenta, adica exact ceea ce se practica in manastirile voastre. Dupa mine, aia este adevarata anormalitate, nu homosexualitatea.

Eu consider ca inexistenta legilor care penalizeaza furtul sau crima nu este ceva avantajos pentru mine. Din aceasta cauza, aleg constient sa ma supun si eu acestor legi, si deci sa fiu protejat de ele, si nu sa am libertatea de a fura, dar cu pretul unei vieti traite in completa nesiguranta. Este o pura alegere rationala, nu are nimic de-a face cu vreun creator sau vreo moralitate absoluta.

Ceea ce au facut Hitler si Stalin a fost considerat foarte moral de catre milioane de oameni. Singura problema a lui Hitler a fost ca a pierdut razboiul; daca-l castiga, noi doi azi am fi avut niste idei morale radical diferite.
Reply With Quote