Subiect: Despre amvon
View Single Post
  #7  
Vechi 20.06.2010, 19:30:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Până când se lămurește și Miha Anca asupra faptului că bisericile ortodoxe au (sau ar trebui să aibă) amvon, am să spun ce m-a făcut să deschid acest topic.

Mă gândesc că unul dintre motivele pentru care asistăm la scăderea dramatică a procentului creștinilor practicanți (indiferent că vorbim de catolici sau ortodocși, situația cea mai dramatică fiind însă la luterani) este și "orizontalizarea" mesajului evanghelic. Evident, ceea ce s-a schimbat nu este Evanghelia, ci constatăm:
1) modificări ale felului în care este prezentat mesajul ei (modificări omiletice, care țin de pastorație)
2) deplasarea accentelor în interiorul conținutului ei (modificări teologice).

În cadrul acestei mega-tendințe de extracție modernistă, cred că cel mai simptomatic lucru este desființarea amvoanelor (sau nefolosirea lor în bisericile care mai au așa ceva). Nu, asta nu are nici cea mai mică legătură cu microfoanele: mai întâi, încă nu toate bisericile au microfoane, pe când amvoane nu prea se mai folosesc nici în acelea. Mai apoi, nimic nu împiedică a se microfoniza amvonul, așa cum se microfonizează pupitrul. De aceea, părerea mea este că în cu totul altă parte trebuie să căutăm explicația acestui fenomen.

Timp de veacuri, locul în biserică unde se citea Evanghelia și de unde se auzea predica a fost amvonul. Amvonul este un loc special prin semnificația sa simbolică: se află deasupra planului la care se află poporul din biserică. Împodobite adesea cu marchetărie înfățișând îngeri și / sau cu sculpturi reprezentând simboluri ale Spiritului Sfânt, ori ale sfinților evangheliști, uneori descoperite, dar cel mai adesea acoperite cu un coronament, amvoanele au fost locuri de unde parcă nu vocea preotului a răsunat, ci vocea lui Dumnezeu. Astăzi, amvoanele au fost înlocuite de pupitre. În bisericile care mai au amvoane, acestea se folosesc mai mult pentru filmări sau pentru fotografii. Astfel, o predică din zilele noastre pare mai mult expozeu de conferință decât transmiterea către oameni a Cuvântului lui Dumnezeu, spre îndreptare și folos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote