View Single Post
  #3  
Vechi 20.09.2009, 03:14:13
cer_indurare cer_indurare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Mesaje: 4
Implicit continuare -3 -

Sa va spun si de latura mea religioasa ca in mod clar credeti ca sunt ateu avand in vedere soarta pe care o am... cred in Dumnezeu, ma rog de cate ori am ocazia, nu cred ca este zi in care sa nu vorbesc cu El. E adevarat ca nu merg la biserica... ca nu m-am spovedit de 6-7 ani, ca de cateva ori I-am adresat cuvinte grele satul fiind de viata si de necazurile pe care le am. Cuvintele au fost spuse la nervi, la apogeu de nervi... si au fost regretate la foarte putin timp dupa ce au I-au fost adresate. Inca mi-e rusine de El pentru criza respectiva si inca regret ca am indraznit sa-I contest actiunile.

De ce nu ma spovedesc? De ce nu merg la biserica? Orasul meu nu este foarte mare... si dupa cum am zis, nimeni nu stie ce am scris mai sus. Stiu dar pe bucati. Rudele stiu cam jumate din problemele cu tata... o persoana stie de problemele cu tata si cu mama si cele doua persoane cu care am avut relatii intime stiu de problema orientarii sexuale. Preotul paroh nu imi inspira incredere... nu stiu de ce. Poate din cauza ca biserica e destul de aproape de casa mea, poate din cauza vorbelor care le-am auzit mai demult despre el... As vrea sa merg sa ma spovedesc si sa ma impartasesc, as face-o de fiecare data cand ma apasa vreun gand necurat... dar mi-e rusine, mi-e teama ca s-ar afla... As vrea sa merg undeva la o manastire, preotul sa nu ma cunoasca si sa-mi inspire incredere, sa-i spun toata povestea vietii mele pe care nu am avut curaj sa o spun cap coada decat in scris si unor persoane care nu ma cunosc si care nu m-ar putea identifica.

Poate as si reusi sa stau 1-2 zile la manastirea la care as spera sa gasesc un duhovnic care sa-mi inspire incredere si care ar avea timp si rabdare sa ma ajute. Sunt din judetul Hunedoara, din orasul Hunedoara... stiti cumva vreo manastire in apropiere? As aprecia enorm daca mi-ati spune cateva ca eu, sincer, n-am pe cine sa intreb fara a trezi "suspiciuni".

Va multumesc pentru rabdarea de care ati dat dovada citind insemnarea mea kilometrica. Orice sfat e binevenit. Orice cuvant e binevenit! Si imi cer scuze ca mi-am permis sa ma adresez fara pronume de politete; mi-am dat seama spre finalul textului de acest lucru si ora nu-mi mai permite sa modific. Inca o data va multumesc!
Reply With Quote