Subiect: Pentru Fumatori
View Single Post
  #2  
Vechi 09.10.2012, 18:25:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
Buna Ziua,

Am 24 de ani si sunt fumatoare de aproape 11 ani. Primul lucru care il fac cand ma trezesc ( dupa inchinaciunea la Domnul ) este sa-mi fac cafeaua si sa fumez - 2 tigari e norma pana ma apuc sa umblu prin casa . Pana ma culc, am la activ vreo 10 tigari ( asta reducandu-le de la un pachet pe zi).

(...)

( de asemeni cum sunt grupurile de suport pentru alcoolici, ma mira ca nu sunt si pentru FUMATORI - un viciu care ucide si sanatate si vointa )
Există grupuri de suport pentru alcoolici, dar mai puțin pentru fumători, deoarece a te lăsa de alcool este MULT mai greu decât de fumat. Alcoolul dă dependență reală, fizică, psihică și psihologică, pe câtă vreme fumatul dă dependență mai degrabă psihologică.

Pe de altă parte, paradoxal, țigara este considerabil mai adictivă decât alcoolul și decât marijuana, fiind depășită numai de cocaină. Cu alte cuvinte, ajung 2-3 țigări ca să simți "nevoia de a fuma", pe când cu vodca nici pe departe nu ajung 2-3 sticle ca să simți nevoia de a bea. Cocaina este singurul drog cunoscut care depășește în această privință tabacul, putând da dependență de la prima doză.

În concluzie: ne apucăm ușor de fumat. Dar, din fericire, putem și să-l lăsăm ușor. Dealtfel, primul obstacol mental în a te lăsa de fumat este preconcepția că e un lucru foarte greu de făcut. Ceva așa de greu, că nu prea se poate.

Din fericire, astăzi arsenalul farmacologic este îmbogățit de substituenții cu nicotină, comercializați ca plasturi (cei mai folosiți), ca gumă de mestecat, bomboane și, mai ales în ultimul timp, ca "țigări electronice". Țigările electronice au și marele avantaj că imită gestul și tabietul de a fuma. Acesta devine un dezavantaj în "pasul al doilea", când trebuie să treceți de la țigara electronică la...nimic.

Și alte medicamente, care se dau însă numai cu prescripție medicală, vă pot ajuta dacă doriți cu adevărat să vă lăsați de fumat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote